Borac ISIS-a, rođen u Britaniji, pod nadimkom „Džihadi Džek“ je među 23 osobe povezane sa terorističkom grupom koja treba da bude vraćena u Kanadu.
Muslimanski konvertit Džek Lets (28) imao je dvojno britansko i kanadsko državljanstvo kada je putovao iz Oksfordšira u Siriju 2014. da bi se pridružio ISIS-u.
Sebe je nazivao „neprijateljem Britanije“ i proveo je tri godine sa grupom pre nego što su ga zarobile kurdske snage koje podržava Zapad 2017. godine.
Čovek kojeg su britanski mediji prozvali „Džihadi Džek“ proveo je poslednjih šest godina u zatvoru na severu Sirije.
Ministarstvo unutrašnjih poslova mu je 2019. oduzelo britanski pasoš, što ga stavlja na raspolaganje kanadskoj vladi.
Ovaj potez izazvao je ljutite reči između dve sile, a Otava je optužila London da „prebacuje svoje odgovornosti“ na svog saveznika.
Lets je molio konzervativnu vladu da mu dozvoli da se vrati u zemlju rođenja, obećavajući da „nema nameru“ da naudi bilo kome.
Rekao je da se, iako „nije nevin“, nadao da će mu biti dozvoljeno da se suoči sa pravdom u Britaniji.
Kanadska vlada pristala je da primi nazad 23 svoja državljana — uključujući Letsa — nakon sudskog postupka koji su protiv nje pokrenuli rođaci pritvorenika.
Porodice su tvrdile da je Otava bila obavezna da repatrijaše grupu prema Kanadskoj povelji o pravima i slobodama.
Kanadsko ministarstvo spoljnih poslova objavilo je u petak svoju odluku o repatrijaciji šest Kanađanki i 13 beba. Kanadski savezni sud je kasnije presudio da četiri muškarca koja traže repatrijaciju kao deo grupe takođe moraju biti vraćeni u Kanadu, rekla je advokatica Barbara Džekman, koja zastupa jednog od muškaraca.
Sud je u svojoj presudi naveo loše uslove u zatvoru u kojem su muškarci zatvoreni kao i da nisu optuženi niti izvedeni pred suđenje.
„Nema dokaza da je bilo kome od njih suđeno ili osuđeno, a kamoli da im je suđeno na način priznat ili sankcionisan međunarodnim pravom“ stoji u presudi, prenosi Nacional njuz.
Taj potez usledio je nakon što su stručnjaci za bezbednost upozorili na potencijalni povratak ISIS-a ove godine ako Zapad ne pojača podršku Sirijskim demokratskim snagama predvođenim Kurdima koje čuvaju zatvore i kampove u kojima se nalaze teroristi i njihove porodice.
Doktor Pol Stot, šef odeljenja za bezbednost i ekstremizam u istraživačkom centru Polici Ekchange, rekao je za da SDF „neće moći ovo da radi beskonačno“.
„Ako nemamo rešenje za ovo, borci ISIS-a bi mogli da pobegnu iz zatvora“, rekao je on.
„Postoji i problem da su neki od mladih ljudi koji postaju punoletni u ovim kampovima u godinama za borbu i da su idealni regruti za ISIS.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.