Britanski premijer Boris Džonson otvorio je danas u Glazgovu deo UN samita o klimi COP26 za svetske vodje upozrenjem da je svet povezan za uredjaj za odbrojavanje do sudnjeg dana.
Džonson je uporedio situaciju u kojoj se Zemlja nalazi sa fiktivnim tajnim agentom Džemsom Bondom povezanog za uredjaj koji odbrojava vreme do uništenja planete i pokušava da smisli kako da ga deaktivira.
„Mi smo otprilike u istom položaju“ samo što je uredjaj koji otkucava sada pravi i nije film“, rekao je Džonson svetskim vodjama okupljenim za globalnu UN konferenciju o klimi.
Pretnja o klimatskim promenama podstaknuta je trošenjem uglja, nafte i prirodnog gasa.
Cilj samita je da se postigne dogovor o smanjenju emisije štetnih gasova dovoljno brzo da se ograniči prosečni globalni porast temperature na 1,5 stepeni u odnosu na predindustrijski nivo. Svet je već topliji za 1,1 stepen Celzijusa.
Džonson je rekao da je sada vreme da se deluje. On je ukazao da oko 130 svetskih vodja sa svih kontinenata okupljenih u Glazgovu imaju prosečnu starost od preko 60 godina, dok generacije koje će najviše biti oštećene klimatskim promenama još nisu rodjene.
Pozvao je da se prekine sa elektranama na ugalj i kolima na benzin, i da bogate zemlje daju velike sume siromašnim zemljama da im pomognu da se prebace na zeleniju privredu i prilagode na uticaj pogoršanja klime.
Skupu prisustvuje izmedju ostalih predsednik SAD Džo Bajden, Indije Narendra Modi i Francuske Emanuel Makron. Na skupu učestvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Vodje iz glavnih ekonomija u brzom razvoju uključujući Kinu, Rusiju i Brazil nisu prusutni a njihovo odsustvo vidjeno je kao udarac medjunarodnim naporima da se podstakne ambicioznija akcija protiv globalnog zagrevanja na skupu koji traje do 12. novembra.
Sastanak G20 u Rimu je trebalo da pruži podstrek za ovaj skup UN o klimi pomeren za godinu dana zbog kovida-19. U zajedničkom saopštenju je ponovo potvrdjen cilj o ograničenju zagrevanja na 1,5 stepeni Celzijusa u odnosu na predindustrijsku eru, cilj da se postigne ugljenička neutralnost do sredine veka i da se prekinu subvencije centralama na ugalj u inostranstvu. Ali je to zajedničko saopštenje bilo neubedljivo i nije uverilo ni nevladine organizacije, ni UN ni britanskog premijera.
Džonson je imao sumoran stav posle jučerašnjeg završetka samita G20 uoči početka konferencije o klimi navodeći da na G20 sastanku nije napravljen dovoljno veliki napredak, i upozorio da ukoliko u Galzgovu ne uspe sve će propasti.
Skup o klimi otvoren je juče i trajaće do 12. novembra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.