Džulijan Asanž je slobodan čovek: Završena pravna saga koja je trajala 14 godina (VIDEO) 1Foto: EPA-EFE/NEIL HALL

Osnivač Vikiliksa priznao je krivicu po jednoj tački optužbe pred američkim sudom u Sajpanu u zamenu za ukidanje svih drugih optužbi i slobodu.

Prema pisanju svetskih medija, Asanž je po izlasku iz suda otišao pravo na aerodrom, odakle se uputio za rodnu Australiju.

Džulijan Asanž izjasnio se krivim po jednoj optužbi za pribavljanje i objavljivanje vojnih tajni SAD, kao rezultat dogovora sa tužiocima američkog Sekretarijata za pravosuđe.

Time je sebi omogućio da izađe na slobodu i završetak pravne sage koja je trajala duže od 14 godina.

On se pojavio pred sudom u sredu ujutru na federalnom sudu u Sajpanu, glavnom gradu Severnih Marijanskih ostrva, američkog komonvelta u Pacifiku, čime je uvažena Asanžova želji da izbegne ulazak u kontinentalni deo Sjedinjenih Država, piše Glas Amerike.

U obraćanju sudu, Asanž je rekao da veruje da je Zakon o špijunaži na osnovu kojeg je optužen u suprotnosti sa pravima iz Prvog amandmana, ali da prihvata da podsticanje izvora da daju poverljive informacije za objavljivanje može biti nezakonito.

Dogovor sa tužiocima da prizna krivicu za jedno krivično delo mu takođe omogućava da se vrati u rodnu Australiju bez odlaska u američki zatvor. Bio je u zatvoru u Velikoj Britaniji poslednjih pet godina, boreći se protiv izručenja Sjedinjenim Državama na osnovu optužnice prema Zakonu o špijunaži koja je mogla da nosi dugotrajnu zatvorsku kaznu u slučaju osude.

Neočekivani dogovor omogućava obema stranama da ostvare određeni stepen pobede, pri čemu je američki Sekretarijat za pravosuđe u stanju da reši bez suđenja slučaj koji je pokrenuo teška pravna pitanja i koji možda nikada ne bi stigao do porote s obzirom na dugotrajan tempo procesa ekstradicije.

Vikiliks, sajt za otkrivanje tajni koju je Asanž osnovao 2006. godine, pozdravio je najavu dogovora, uz reči zahvalnosti „svima koji su stali uz nas, borili se za nas i ostali potpuno posvećeni borbi za njegovu slobodu“. Odmah nakon presude, sajt je objavio na platform Iks, da Asanž ide u Australiju.

Na sud je stigao u tamnom odelu, sa opuštenom kravatom oko kragne, nakon što je doleteo iz Britanije čarter avionom u pratnji članova pravnog tima i australijskih zvaničnika, uključujući i visokog australijskog diplomatu u Ujedinjenom Kraljevstvu, koji je pratio Asanža na letu.

U sudnici je odgovarao na osnovna pitanja američke okružne sudije Ramone Manglone, koju je imenovao bivši predsednik Barak Obama, i kako prenosi AP, činilo se da je pažljivo slušao o uslovima sporazuma. Kao uslov za izjašnjavanje o krivici, od njega će se tražiti da uništi informacije koje su dostavljene Vikiliksu.

Sporazum o izjašnjavanju o krivici, obelodanjen u ponedeljak uveče u pismu Sekretarijata za pravosuđe, predstavlja najnovije i verovatno poslednje poglavlje u sudskoj borbi u kojoj je uključen ekscentrični australijski kompjuterski stručnjak koga su pristalice proslavljale kao krstaškog borca za transparentnost, ali ga osuđuju nacionalni bezbednosni krugovi koji insistiraju da je njegov prezir prema vladinoj tajnosti doveo živote u opasnost i otišao daleko izvan granica tradicionalnih novinarskih dužnosti.

Odmah nakon presude, sajt je objavio na platform Iks da Asanž ide u Australiju.

Sporazum o izjašnjavanju o krivici, obelodanjen u ponedeljak uveče u pismu Sekretarijata za pravosuđe, predstavlja najnovije i verovatno poslednje poglavlje u sudskoj borbi u kojoj je uključen Asanž, koga su pristalice proslavljale kao krstaškog borca za transparentnost.

Sa druge strane, nacionalni bezbednosni krugovi insistiraju da je njegov prezir prema vladinoj tajnosti, doveo živote u opasnost i otišao daleko izvan granica tradicionalnih novinarskih dužnosti.

Izvor: Glas Amerike

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari