Džulijan Asanž se izjasnio krivim u zamenu za slobodu: Osnivač Vikiliksa pušten iz zatvora 1Foto: EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA

Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž pristao je da se izjasni krivim po jednoj tački optužnice za zaveru radi pribavljanja i obelodanjivanja poverljivih dokumenata američke nacionalne odbrane, prema podnescima američkog Okružnog suda za Severna Marijanska ostrva.

To piše u tek objavljenim dokumentima saveznog suda.

Prema uslovima ovog sporazuma, tužioci Ministarstva pravde će tražiti kaznu od 62 meseca – što je jednako vremenu koje je Asanž proveo u zatvoru u Londonu dok se borio protiv ekstradicije u SAD.

Pošto je protok vremena jednak, dogovor o priznanju krivice bi podrazumevao da je njegova zatvorska kazna istekla, što omogućava Asanžu da se odmah vrati u Australiju, svoju rodnu zemlju.

Sporazum o priznanju krivice još uvek mora da odobri savezni sudija, ali Asanž je u ponedeljak ujutru pušten iz zatvora u Velikoj Britaniji, navodi Vikiliks.

Džulijan Asanž je slobodan. Napustio je zatvor Belmarš ujutru 24. juna, nakon što je u njemu proveo 1.901 dan. Visoki sud u Londonu mu je odobrio kauciju i pušten je na aerodromu Stansted tokom popodneva, gde se ukrcao u avion i otišao iz Velike Britanije“, navodi se u saopštenju Vikiliksa od utorka, a prenosi CNN.

Uz to je objavljen i video na kom je primetan crni kombi kako putuje auto-putem praćen snimkom Asanža kako se ukrcava u avion.

Federalni sudija na Severnim Marijanskim ostrvima zakazao je ročište za izjašnjavanje o krivici i izricanje kazne za sredu ujutru, saopštio je tamošnji okružni sud SAD. Tužioci Ministarstva pravde zatražili su od suda da se postupak održi istog dana, jer je Asanž verovatno u suprotnom pružio otpor da kroči na kontinentalni deo SAD radi priznanja krivice, navodi se u pismu tužilaca.

Sud na ostrvima nalazi se u blizini Australije, čiji je Asanž državljanin i očekuje se da će se upravo u Australiju vratiti nakon što se sudska rasprava završi, rekli su tužioci.

Tužioci su takođe rekli sudiji da „očekuju da će se okrivljeni izjasniti krivim po optužbi… i da će ga sud izreći kaznu za to delo“.

Asanža su gonile američke vlasti zbog objavljivanja poverljivih vojnih zapisa koje je dostavila bivša analitičarka vojne obaveštajne službe Čelsi Mening 2010. i 2011. On se suočio sa 18 tačaka optužnice iz 2019. za njegovu navodnu ulogu u kršenju koje je trajalo najviše 5 godina do 17 godina. zatvor, iako je malo verovatno da će biti osuđen na to vreme u potpunosti.

Američki zvaničnici su tvrdili da je Asanž podstakao Meninga da dobije hiljade stranica nefiltriranih američkih diplomatskih depeša koje su potencijalno ugrozile poverljive izvore, izveštaje o značajnim aktivnostima vezanim za rat u Iraku i informacije koje se odnose na zatočenike Gvantanamo.

Predsednik Džo Bajden je poslednjih meseci aludirao na mogući dogovor koji su zvaničnici australijske vlade gurali da vrati Asanža Australiji.

Zvaničnici FBI i Ministarstva pravde protivili su se bilo kakvom dogovoru koji nije uključivao Asanžovo potvrdno izjašnjavanje o krivici, rekli su za Si-En-En ljudi upućeni u to pitanje.

Prošlog meseca, britanski sud je presudio da Asanž ima pravo da uloži žalbu na svoj poslednji prigovor na izručenje SAD, čime je pobedio u njegovoj višegodišnjoj borbi da izbegne krivično gonjenje u Sjedinjenim Državama za svoje navodne zločine.

Asanž je optužen je u 17 tačaka za špijunažu i jednoj za zloupotrebu računara zbog objavljivanja na svojoj veb-stranici gomile poverljivih američkih dokumenata pre skoro 15 godina.

Američki tužioci navode da je Asanž ohrabrio i pomogao analitičarki obaveštajne službe američke vojske Čelsi Mening da ukrade diplomatske depeše i vojne fajlove koje je objavio Vikiliks.

Asanžovi pravni problemi počeli su 2010. godine, kada je uhapšen u Londonu na zahtev Švedske koja je htela da ga ispita o optužbama za silovanje i seksualno zlostavljanje dve žene. Asanž je 2012. pobegao u Ambasadu Ekvadora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari