Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž pristao je da se izjasni krivim po jednoj tački optužnice za zaveru radi pribavljanja i obelodanjivanja poverljivih dokumenata američke nacionalne odbrane, prema podnescima američkog Okružnog suda za Severna Marijanska ostrva.
To piše u tek objavljenim dokumentima saveznog suda.
Prema uslovima ovog sporazuma, tužioci Ministarstva pravde će tražiti kaznu od 62 meseca – što je jednako vremenu koje je Asanž proveo u zatvoru u Londonu dok se borio protiv ekstradicije u SAD.
Pošto je protok vremena jednak, dogovor o priznanju krivice bi podrazumevao da je njegova zatvorska kazna istekla, što omogućava Asanžu da se odmah vrati u Australiju, svoju rodnu zemlju.
Sporazum o priznanju krivice još uvek mora da odobri savezni sudija, ali Asanž je u ponedeljak ujutru pušten iz zatvora u Velikoj Britaniji, navodi Vikiliks.
„Džulijan Asanž je slobodan. Napustio je zatvor Belmarš ujutru 24. juna, nakon što je u njemu proveo 1.901 dan. Visoki sud u Londonu mu je odobrio kauciju i pušten je na aerodromu Stansted tokom popodneva, gde se ukrcao u avion i otišao iz Velike Britanije“, navodi se u saopštenju Vikiliksa od utorka, a prenosi CNN.
Uz to je objavljen i video na kom je primetan crni kombi kako putuje auto-putem praćen snimkom Asanža kako se ukrcava u avion.
JULIAN ASSANGE IS FREE
Julian Assange is free. He left Belmarsh maximum security prison on the morning of 24 June, after having spent 1901 days there. He was granted bail by the High Court in London and was released at Stansted airport during the afternoon, where he boarded a…
— WikiLeaks (@wikileaks) June 24, 2024
Federalni sudija na Severnim Marijanskim ostrvima zakazao je ročište za izjašnjavanje o krivici i izricanje kazne za sredu ujutru, saopštio je tamošnji okružni sud SAD. Tužioci Ministarstva pravde zatražili su od suda da se postupak održi istog dana, jer je Asanž verovatno u suprotnom pružio otpor da kroči na kontinentalni deo SAD radi priznanja krivice, navodi se u pismu tužilaca.
Sud na ostrvima nalazi se u blizini Australije, čiji je Asanž državljanin i očekuje se da će se upravo u Australiju vratiti nakon što se sudska rasprava završi, rekli su tužioci.
Tužioci su takođe rekli sudiji da „očekuju da će se okrivljeni izjasniti krivim po optužbi… i da će ga sud izreći kaznu za to delo“.
Asanža su gonile američke vlasti zbog objavljivanja poverljivih vojnih zapisa koje je dostavila bivša analitičarka vojne obaveštajne službe Čelsi Mening 2010. i 2011. On se suočio sa 18 tačaka optužnice iz 2019. za njegovu navodnu ulogu u kršenju koje je trajalo najviše 5 godina do 17 godina. zatvor, iako je malo verovatno da će biti osuđen na to vreme u potpunosti.
Američki zvaničnici su tvrdili da je Asanž podstakao Meninga da dobije hiljade stranica nefiltriranih američkih diplomatskih depeša koje su potencijalno ugrozile poverljive izvore, izveštaje o značajnim aktivnostima vezanim za rat u Iraku i informacije koje se odnose na zatočenike Gvantanamo.
Predsednik Džo Bajden je poslednjih meseci aludirao na mogući dogovor koji su zvaničnici australijske vlade gurali da vrati Asanža Australiji.
Zvaničnici FBI i Ministarstva pravde protivili su se bilo kakvom dogovoru koji nije uključivao Asanžovo potvrdno izjašnjavanje o krivici, rekli su za Si-En-En ljudi upućeni u to pitanje.
Prošlog meseca, britanski sud je presudio da Asanž ima pravo da uloži žalbu na svoj poslednji prigovor na izručenje SAD, čime je pobedio u njegovoj višegodišnjoj borbi da izbegne krivično gonjenje u Sjedinjenim Državama za svoje navodne zločine.
Asanž je optužen je u 17 tačaka za špijunažu i jednoj za zloupotrebu računara zbog objavljivanja na svojoj veb-stranici gomile poverljivih američkih dokumenata pre skoro 15 godina.
Američki tužioci navode da je Asanž ohrabrio i pomogao analitičarki obaveštajne službe američke vojske Čelsi Mening da ukrade diplomatske depeše i vojne fajlove koje je objavio Vikiliks.
Asanžovi pravni problemi počeli su 2010. godine, kada je uhapšen u Londonu na zahtev Švedske koja je htela da ga ispita o optužbama za silovanje i seksualno zlostavljanje dve žene. Asanž je 2012. pobegao u Ambasadu Ekvadora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.