U proteklih nekoliko meseci objavljena je serija arheoloških otkrića, u nadi da će oživeti stradalu turističku industriju.
Egipatski arheolozi otkrili su „ogromno drevno zdanje“ u gradu Mit Rahina, južno od Kaira, objavili su egipatski zvaničnici.
Mostafa Waziri, glavni sekretar vrhovnog veća za starine, u saopštenju je naveo da je zgrada najvjerovatnije deo stambenog bloka na tom području.
Drugi zvaničnik Adel Okash, voditelj odelenja za starine Kaira i Gize, kazao je da su arheolozi pronašli još jednu zgradu naslonjenu na glavnu, koja uključuje rimsko kupatilo i prostoriju koja se verovatno koristila za verske obrede.
Egipat je proteklih mjeseci objavio seriju arheoloških otkrića, u nadi da će oživeti stradalu turističku industriju, jedan od glavnih izvora prihoda zemlje. Tako su egipatski arheolozi u septembru otkrili statuu sfinge dok su isušivali faraonski hram Kom Ombo u južnom gradu Aswanu.
Statua potiče iz perioda Ptolomejida, koji su vladali Egiptom od 305. do 30. godine prije nove ere. U istom hramu ranije su pronađena dva reljefa kralja Ptolemeja V.
U julu su arheolozi objavili detalje o drevnoj pogrebnoj dvorani s mumijama i radionici za balzamiranje, koji su otkriveni na dubini od 30 metara, nedaleko od nekropole Sakare, južno od Kaira.
Veliki problemi za turizam
Unutar pogrebne sobe pronađeno je više stotina manjih predmeta, poput vrčeva i ostalih raznih posuda. Najvažniji pronađeni predmet je pozlaćena srebrena maska, druga takva koja je ikad otkrivena. Turizam je teško pogođen nemirima od pobune 2011. godine protiv tadašnjeg egipatskog diktatora Hosnija Mubaraka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.