U Kini je prvi put posle osam meseci registrovan smrtni slučaj od posledica zaražavanja virusom korona dok je većina članova stručnog tima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) stigla u zemlju da istraži poreklo pandemije.
Dvoje članova tima su zaustavljeni u Singapuru nakon što su testovi pokazali da imaju antitela, dok su ostali iz delegacije u karantinu u Vuhanu, u kojem će ostati dve nedelje, nakon čega će početi istraživanja.
Tim stručnjaka, čiji su dolazak u Kinu uživo prenosili kineski državni mediji, doputovao je u zemlju posle gotovo godinu dana pregovora sa SZO, a diplomatske čarke Kine koja je, kako piše Gardijan, pokušavala da promeni narativ o tome odakle je potekao virus, i ostalih zemalja koje su tražile da delegacija eksperata ode u Kinu rezultirale su nezavisnom istragom.
O 4.635. smrtnom slučaju u Kini u četvrtak nisu izneseni detalji, osim da je reč o osobi iz provincije Hubej, gde je glavno žarište najgore epidemiološke situacije u Kini u poslednjih nekoliko meseci i gde su uvedene nove karantinske mere za više desetina miliona ljudi.
Ovo je bio prvi smrtni slučaj u zemlji od maja.
Ove nedelje su svakog dana registrovani rekordni brojevi novozaraženih kakvi nisu zabeleženi od početka 2020. kada je Vuhan još uvek bio u karantinu, što je tada bila mera bez presedana.
Komisija za nacionalno zdravlje Kine je saopštila da je potvrđeno 138 slučajeva novozaraženih virusom korona, kao i 78 asimptomatskih slučajeva koji se u Kini broje odvojeno.
Kako piše Gardijan, to je najveći broj novoinficiranih na dnevnom nivou od marta, i to samo nekoliko nedelja uoči perioda praznika, odnosno Kineske nove godine koja je 12. februara.
Od 138 novozaraženih kod 124 je utvrđen lokalni prenos virusa, uključujući 81 u provinciji Hubej, nedaleko od Pekinga, i 43 u provinciji Hejlungđang na severoistoku zemlje.
Svi novoinficirani u Hejlungđangu su imali direktni ili sekundarni kontakt sa onima koji su se prethodno zarazili u selu okruga Vangkui, saopštili su zvaničnici.
Vlasti su zatvorile velike gradove, što pogađa na desetine miliona ljudi, i uvedene su stroge restrikcije na putovanja.
Svi koji žele da iz provincije Hubej uđu u Peking zbog posla moraju da pokažu dokaz o zaposlenju i negativni test na virus.
Stanovnicima određenih ulica sa rizičnih područja je zabranjen ulazak u priobalski grad Šangaj, dok oni iz ostalih delova određenih područja će morati da provedu 14 dana u karantinu po dolasku i da se testiraju.
Ova odredba je uvedena u sredu i biće na snazi do kraja marta.
U predgrađu Šiđadžuanga, glavnog grada provincije Hubej, u sredu je započeta izgradnja centralizovanog objekta za izolaciju, saopštili su državni mediji, preneo je Gardijan.
Kako je izvestila agencija Sinhua, reč je o „integrisanom smeštaju“ za centralizovan lekarski nadzor, a navodno se očekuje da u objektu bude 3.000 improvizovanih bolničkih soba.
Vlasti ulažu napore da se do početka prazničnog perioda 11. februara, odnosno Kineske nove godine, vakciniše 50 miliona ljudi, a u pojedinim sektorima i provincijama putovanja su ograničena ili zabranjena.
Dr Zang Venhong, direktor odeljenja za infektivne bolesti šangajske bolnice, rekao je u utorak da će biti potrebno najmanje mesec dana da se žarišta stave pod kontrolu, te je apelovao da se ubrza vakcinacija da bi nadležni mogli blagovremeno da reaguju u situacijama mutiranja virusa.
Tim SZO koji je doputovao u Peking čine stručnjaci iz SAD, Australije, Nemačke, Japana, Britanije, Rusije, Holandije, Katara i Vijetnama.
„Svi članovi tima su u svojim matičnim zemljama uoči putovanja uradili više PCR testova i testova na antitela. Ponovo su testirani u Singapuru i na PCR testu su svi bili negativni. Međutim, dva člana su testirana pozitivno na IgM antitela. Oni se sada dodatno testiraju“, saopštio je SZO.
Ostali članovi tima će se putem video-linka odmah konsultovati s kineskim kolegama dok ne budu izašli iz karantina.
Portparol kineske vlade je rekao da će ove nedelje tim SZO „razmeniti stavove“ s kineskim naučnicima, ali nije bilo nagoveštaja da li će im biti dozvoljeno da prikupljaju dokaze.
„Naučna revizija“ izveštaja i bezbednosnih mera će biti „rutina“, rekao je Mark Vulhaus, epidemiolog sa Univerziteta u Edinburgu.
To, međutim, zavisi od toga koliko su kineske vlasti voljne da dele informacije.
„Tu postoji veliki element poverenja“, rekao je Vulhaus.
Tim SZO je bio na putu ka Kini pre nedelju dana, ali deo njegovih članova je morao da se vrati nakon što je Peking saopštio da nisu dobili važeće vize.
Nakon što je šef SZO uputio kritiku, što je inače retkost, Peking je saopštio da je reč o „nesporazumu“.
Opasan soj iz Brazila, hitna sednica SZO
Ženeva – Odbor za hitna pitanja SZO sastao se juče hitno da razmatra između ostalog mnogo zaraznije sojeve korona virusa koje zabrinjavaju vlasti širom sveta. „Radi se o novim sojevima virusa, upotrebi potvrda o vakcinaciji i testovima za međunarodne putnike“, navodi se u saopštenju SZO. Prema SZO novi soj virusa prvo zabeležen u Britaniji pronađen je do sada u 50 zemalja i teritorija, a soj iz Južne Afrike u 20 zemalja , ali organizacija smatra da je ta procena verovatno manja od stvarne. Treća mutacija, poreklom iz brazilskog Amazona i koju je u nedelju otkrio Japan, trenutno se analizira i mogla bi da utiče na imuni odgovor, navela je SZO u svom nedeljnom izveštaju nazivajući ga „zabrinjavajućim“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.