Ekološki aktivisti bezuspešno su danas pokušali da u Nacionalnom muzeju u Oslu zalepe ruke na sliku „Krik“, remek-delo norveškog slikara Evdarda Munka (Munch), kako bi osudili naftnu industriju u Norveškoj.
Čuvari Muzeja intervenisali su na vreme, a slika sa zaštitnim staklom nije oštećena, navela je policija.
„Vrištim kada ljudi umiru!“, izjavio je jedan od dvojice uhapšenih tokom akcije, preneli su norveški mediji.
„Vrištim kada političari ignorišu nauku“, uzviknuo je drugi.
Taj slučaj je poslednji u nizu intervencija ekoloških aktivista u nekoliko velikih muzeja širom sveta, kojima osuđuju nedovoljno brige za rešavanje uzroka klimatskih promena.
Današnju akciju su izveli pripadnici grupe „Stop eksploataciji nafte“, dok je norveško Ministarstvo kulture taj slučaj ocenio neprihvatljivim.
Norveška je najveći proizvođač nafte u Zapadnoj Evropi i suočava se sa sve većim kritikama zbog toga.
Munkovo delo iz 1893. godine postalo tokom godina simbol anksioznosti modernog čoveka i univerzalnog bola. Slika predstavlja sablasnu siluetu osobe bledog lica koja ispušta krik sa rukama na ušima ispod crvenog uskovitlanog neba u pozadini.
Gotovo 100 velikih muzeja širom sveta u zajedničkom saopštenju navelo je da aktivisti koji ciljaju umetničke radove, „ozbiljno potcenjuju“ štetu koju mogu da izazovu.
Ekološki aktivisti su nedavno u muzeju u Londonu pljusnuli čorbu od paradajza na zaštitno staklo iz kojeg su slavni „Suncokreti“ holandskog umetnika Vinsenta Van Goga (Vincent Van Gogh).
Aktivisti u berlinskom muzeju su bacili krompir-pire na zaštitno staklo slike „Stogovi sena“ francuskog umetnika Kloda Monea (Claude Monet).
U muzeju u Hagu aktivisti su gađali sliku „Devojka sa bisernom minđušom“, holandskog baroknog slika Johanesa Vermera (Johannes Vermeer).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.