Eksplozija u američkom LNG terminalu ugrozila izvoz gasa u Evropu 1foto EPA-EFE/ROBERT GHEMENT

Eksplozija u jednom od najvećih američkih terminala za izvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) dovešće do smanjenja izvoza američkog gasa na svetska i evropska tržišta koja su već pod posebnim pritiskom zbog nastojanja evropskih zemalja da prekinu uvoz energenata iz Rusije zbog invazije na Ukrajinu, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija koji ukazuju da su cene gasa u Evropi odmah povećane.

Važan američki terminal za izvoz LNG-a biće zatvoren tri nedelje zbog požara koji je izbio 8. juna, preneo je Blumberg izjavu portparola kompanije Friport LNG.

Eksplozija u postrojenju u Teksasu će smanjiti izvoz američkog gasa u trenutku dok se svet suočava s manjkom goriva, ističe Blumberg, ukazujući da je prošlog meseca preko tog terminala otišla skoro petina svih prekomorskih isporuka gasa iz SAD.

SAD su u prva četiri meseca ove godine poslale skoro tri četvrtine svog LNG-a u Evropu koja sada skoro polovinu svojih zaliha gasa dobija preko Atlantika, dok evropske zemlje pokušavaju da prekinu zavisnost od ruskih energenata zbog invazije na Ukrajinu.

Prekid isporuka iz terminala Friport LNG smanjiće zalihe dostupne Evropi i Aziji, dok će više gasa biti usmereno u skladišta u SAD, zbog čega je cena gasa pala u Americi, dok je povećana u Evropi. Cene u Evropi pale su prethodno na tromesečni minimum, delom zbog očekivanja većeg snabdevanja iz SAD.

Trgovci iz Azije kažu za Blumberg da će kupci LNG-a verovatno početi da traže zamene za gas iz SAD, ali da je sve manja dostupnih zaliha, zbog čega će se verovatno povećati već intenzivna konkurencija između Azije i Evrope u potrazi za gasom.

Zatvaranje Friport LNG na tri nedelje ukloniće jednog od najvećih snabdevača s tržišta koja su već opterećena potražnjom evropskih kupaca koji izbegavaju ruski gas zbog invazije na Ukrajinu, ali i zbog ponovnog porasta potražnje iz Kine, ukazuje Rojters na ocene analitičara.

Aleks Manton, direktor za gas i LNG u istraživačkoj firmi Rapidan enerdži, rekao je da će tronedeljno zatvaranje Friport LNG-a ukloniti najmanje milion tona LNG-a s tržišta. „To će značiti jednu stvar: manjak“, rekao je on.

Postrojenje Friport LNG može da preradi do 2,1 milijardu kubnih stopa prirodnog gasa dnevno, a punim kapacitetom može da izvozi 15 miliona tona tečnog gasa godišnje.

Incident u jednom od najvećih američkih postrojenja za tečni prirodni gas naneće udarac izvozu u vreme dok američka industrija gasa pokušava da poveća snabdevanje Evrope, piše Fajnenšl tajms.

Friport LNG pokriva skoro petinu američkih kapaciteta za likvefakciju, procesa u kojem se prirodni gas hladi i utovaruje u tankere za isporuke u inostranstvo.

Zbog incidenta u tako važnom postrojenju cene gasa u SAD su naglo pale usled gubitka značajnog dela tržišta. Fjučrsi za julske isporuke gasa u SAD su 9. juna pale za 11 odsto u odnosu na zaključnu cenu 7. juna, dok je vrednost ugovora za veleprodaju gasa u Evropi porasla za 12,5 odsto.

Friport LNG je jedan od samo sedam terminala u SAD, ukazuje britanski list, dodajući da sva ta postrojenja rade bez prekida kako bi isporučili gas na globalna tržišta koja su pod pritiskom.

Prema sporazumu koji su objavili američki predsednik Džo Bajden i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, SAD su se obavezale da će ove godine obezbediti dodatnih 15 milijardi kubnih metara gasa u Evropsku uniju.

Brisel je saopštio da želi da poveća godišnju potražnju za američkim LNG-om za 50 milijardi kubnih metara do kraja decenije.

Odredište isporuka iz Friporta drastično su promenjena poslednjih meseci – donedavno je 75 odsto tankera s gasom iz tog postrojenja išlo u Aziju, ali sada skoro 80 odsto ide u Evropu, ukazuje Forbs.

Izvoz američkog gasa je sada dostigao maksimum, rekao je za američki časopis Majkl S. Smit milijarder i većinski vlasnik Friport LNG-a. On je dve decenije gradio taj terminal južno od Hjustona koji je sada drugo po veličini američko postrojenje za izvoz tečnog gasa.

„Mislim da ne postoji LNG operater na svetu koji ne proizvodi svaki molekul koji može“, rekao je pre par meseci Smit.

Sada će, kako piše Forbs, Smitova pažnja biti usmerena na popravku terminala i nastavak isporuka u Evropu, koja bi sledeće zime mogla da se suoči s nestašicom gasa bez druge opcije osim da poveća upotrebu uglja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari