Eksplozija koja je u avgustu opustošila velike delove Bejruta, glavnog grada Libana, bila je jedna od najjačih nenuklearnih eksplozija u istoriji, kažu stručnjaci britanskog Univerziteta u Šefildu.
Oni su izračunali da je ta eksplozija imala snagu detonacije 500 tona TNT-a, odnosno intenzitet 1,1 kilotona, preneo je britanski BBC.
To je približno jednoj dvadesetini jačine atomske bombe bačene na Hirošimu, u Japanu, 1945. godine. Ta bomba je bila u rasponu od 13-15 kilotona TNT-a.
Najveća slučajna nenuklearna eksplozija u istoriji dogodila se u Halifaksu u Novoj Škotskoj 1917. godine, kada su se sudarila dva broda od kojih je jedan prevozio eksploziv. Ta esplozija je bila ekvivalenta detonaciji skoro tri kilotona TNT-a.
Eksplozija 4. avgusta u Bejrutu je bila posledica slučajne detonacije približno 2.750 tona nepravilno uskladištenog amonijum-nitrata. Poginulo je 190 ljudi, a povrđeno više od 6.000 ljudi.
Britanski tim je do zaključka o jačini eksplozije došao sastavljajući mapu širenja udarnog talasa Bejrutom na osnovu proučavanja 16 video-snimaka eksplozije, objavljenih na društvenim mrežama.
Grupa britanskih istraživača se nada da njen rad može pomoći planerima za vanredne situacije da se pripreme za buduće katastrofe u gradovima, odnosno kako graditi otpornije zgrade, rekao je Sem Rigbi iz istraživačke grupe.
To se odnosi i na zastakljivanje pošto je u Bejrutu bilo oštećenja stakala na deset kilometara od centra eksplozije, a poznato je da pad stakla izaziva mnogo povreda, dodao je on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.