Najmanje devet ljudi je ubijeno, a gotovo 3.000 ranjeno kada su pejdžeri koje su koristili članovi Hezbolaha – uključujući borce i medicinare – detonirali istovremeno širom Libana.
Rojters je napravio pregled šta do sada znamo o eksplozijama pejdžera.
Kada i gde su se dogodile eksplozije?
Detonacije su počele oko 15.30 časova po lokalnom vremenu u južnom predgrađu Bejruta poznatom kao Dahije i istočnoj Beka dolini – uporišta antiizraelske militantne grupe Hezbolah.
Trajalo je oko sat vremena, a Rojtersovi svedoci i stanovnici Dahije su rekli da su još uvek mogli da čuju eksplozije u 16:30.
Prema bezbednosnim izvorima i snimcima koje je pregledao Rojters, neke od detonacija dogodile su se nakon što su pejdžeri zazvonili, zbog čega su borci stavili ruke na njih ili ih primakli do lica kako bi proverili šta piše na ekranu.
Koliko su bile velike eksplozije?
U dva odvojena snimka jedan iz supermarketa, eksplozija je ranila osobu koja je nosila pejdžer ili najbližu njemu.
Leave aside that these pagers are used by doctors and nurses.
If Hezbollah blew up the phones or pagers of IDF soldiers, whether or not on duty, inevitably killing and maiming children and bystanders – he’d denounce this as an obscene terrorist attack.pic.twitter.com/Io1fQFsOKB https://t.co/3cen505orm
— Owen Jones (@owenjonesjourno) September 17, 2024
Video iz bolnica koji je deljen na društvenim mrežama prikazuje osobe sa povredama lica, nedostajućim prstima i ranama koje zjape na delu tela oko kuka gde je stajao pejdžer.
THIS IS CRAZY! 😳🤯🚨
Israeli Intelligence (Mossad) is responsible for KILLING at least 8 people in Lebanon, including children, as well as INJURING OVER 2750 other Hezbollah fighters by way of hacking their pagers & mobile devices causing them to EXPLODE in a MASSIVE targeted… pic.twitter.com/pToLuoVX1o
— The Patriot Voice (@TPV_John) September 17, 2024
Čini se da eksplozije nisu izazvale veću štetu na zgradama niti izazvale požar.
Koja je vrsta pejdžera korišćena?
Izraelska špijunska agencija Mosad postavila je malu količinu eksploziva u 5.000 pejdžera tajvanske proizvodnje koje je naručila libanska grupa Hezbolah mesecima pre detonacija u utorak, rekli su za Rojters visoki libanski bezbednosni izvori i drugi izvor.
Libanski izvor je rekao da je grupa naručila pejdžere koje je napravio tajvanski Gold Apolo, za koje nekoliko izvora kaže da su uvedeni u zemlju ranije ove godine.
Izvor je identifikovao fotografiju modela pejdžera, AR-924.
Slike uništenih pejdžera koje je analizirao Rojters pokazuju format i nalepnice na poleđini koji su bili u skladu sa pejdžerima koje je napravio Gold Apollo, tajvanski proizvođač pejdžera.
Pejdžeri koji su korišćeni u napadima u Libanu proizvela je kompanija sa sedištem u Budimpešti, koja je imala ovlašćenje da koristi robnu marku tajvanske kompanije Gold Apollo.
Pejdžere je proizvela BAC Consulting KFT, sa sedištem u glavnom gradu Mađarske, saopštila je danas Gold Apollo, koja ističe da je za „proizvodnju isključivo odgovorna BAC“.
Stručnjaci veruju da je eksplozivni materijal stavljen u pejdžere pre njihove isporuke i upotrebe.
Predsednik Gold Apollo Hsu Ching-kuang rekao je novinarima danas da je njegova kompanija imala ugovor o autorizaciji sa kompanijom BAC poslednje tri godine.
Borci Hezbolaha počeli su da koriste pejdžere u uverenju da će moći da izbegnu izraelsko praćenje njihovih lokacija, rekla su Rojtersu ove godine dva izvora upoznata sa operacijama grupe.
Šta je uzrokovalo da eksplodiraju pejdžeri?
Hezbolah je saopštio da sprovode „bezbednosnu istragu” o uzrocima eksplozija i rekao da će Izrael dobiti „pravednu kaznu“.
Diplomatski i bezbednosni izvori spekulišu da su eksplozije mogle biti izazvane detonacijom baterija uređaja, verovatno pregrejavanjem.
Ali drugi su rekli da se Izrael možda infiltrirao u lanac snabdevanja Hezbolahovih pejdžera. Njujork tajms je, pozivajući se na američke i druge zvaničnike obaveštene o operaciji, izvestio da je Izrael sakrio eksplozivni materijal u novoj seriji pejdžera pre nego što su uvezeni u Liban.
Nekoliko stručnjaka koji su razgovarali sa Rojtersom rekli su da sumnjaju da bi sama baterija bila dovoljna da izazove eksplozije.
Pol Kristensen, stručnjak za bezbednost litijum-jonskih baterija na Univerzitetu Njukasl, rekao je da šteta nije u skladu sa prethodnim slučajevima kada su takve baterije ‘kvarile’.
„Ono o čemu pričamo je relativno mala baterija koja se zapalila. Ovde ne govorimo o fatalnoj eksploziji… moja intuicija mi govori da je to vrlo malo verovatno“, rekao je on.
The pagers that exploded simultaneously in Lebanon, injuring close to 3,000 people were made by US firm Motorola & detonated by the israelis https://t.co/7HA9KZtYLB
— Sarah Wilkinson (@swilkinsonbc) September 17, 2024
Još jedan razlog za sumnju da su eksplozije izazvane pregrevanjem baterija jeste da se obično samo potpuno napunjena baterija može zapaliti ili eksplodirati, rekao je Ofodike Ezekoje, profesor mašinstva sa Univerziteta Teksas u Ostinu.
„Ispod 50 odsto napunjenosti stvaraće gasove i paru, ali neće izazvati požare ili eksplozije. Malo je verovatno da svi čiji su pejdžer bili meta imali potpuno napunjenu bateriju“, rekao je on.
Izraelske obaveštajne snage su ranije stavljale eksploziv u lične telefone kako bi gađale neprijatelje, navodi se u knjizi Ronena Bergamana iz 2018. „Ustani i ubij prvi“ – tajna istorija izraelskih atentata.
Hakeri su takođe demonstrirali sposobnost ubrizgavanja zlonamernog koda u lične uređaje, što dovodi do njihovog pregrevanja i eksplozije u nekim slučajevima.
Šta su rekle vlasti?
Libansko ministarstvo spoljnih poslova nazvalo je eksplozije „izraelskim sajber-napadom“. Libanski ministar informisanja rekao je da je napad bio napad na suverenitet Libana.
Izraelska vojska je odbila da odgovori na pitanja Rojtersa o eksplozijama pejdžera.
Američki Stejt department saopštio je da Vašington prikuplja informacije te da oni nisu umešani. Pentagon je saopštio da nije došlo do promene položaja američkih snaga na Bliskom istoku nakon incidenta.
Koje su implikacije za sukob Izrael-Hezbolah?
Analitičari vide pretnju od eskalacije između Izraela i Hezbolaha. Ali stručnjaci su za sada skeptičniji u pogledu potencijala za pokretanje neminovnog sveopšteg rata između Izraela i Hezbolaha, koji su SAD nastojale da spreče i za koji veruju da nijedna strana ne želi.
Metju Levit, bivši zamenik direktora obaveštajne službe američkog Trezora i autor knjige o Hezbolahu, rekao je da bi eksplozije pejdžera mogle da poremete njihove operacije na neko vreme.
Džonatan Panikof, bivši zamenik nacionalnog obaveštajnog oficira američke vlade za Bliski istok, rekao je da bi Hezbolah mogao da umanji značaj svog „najvećeg kontraobaveštajnog neuspeha u decenijama“, ali bi rastuće tenzije na kraju mogle da prerastu u rat punog obima ako diplomatija bude zaostajala.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.