Očekuje se da će ovogodišnja proizvodnja vina u svetu pasti na jedan od najnižih zabeleženih nivoa pošto su loši vremenski uslovi ugrozili vinograde u najvećim evropskim regionima proizvodnje.
Vremenski uslovi su “snažno uticali” na proizvodnju u Italiji, Španiji i Francuskoj, što je rezultiralo “ekstremno niskom” proizvodnjom, saopštila je Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino (OIV), prenosi Gardijan.
Kako navode u ovoj organizaciji, usled manjka proizvodnje, očekuje se da će potražnja dostići nivoe od pre pandemije virusa korona.
Na osnovu informacija prikupljenih u 28 zemalja, koje su činile 85 odsto svetske proizvodnje vina u 2020. godini, OIV je predvidela da će ove godine u svetu biti proizvedeno između 247,1 i 253,5 miliona hektolitara vina, odnosno u proseku oko 250,3 hektolitara.
To znači da će proizvodnja već treću godinu za redom biti ispod proseka i da će se približiti nivou od 248 hektolitara iz 2017, kada je bila najniža u poslednjih šest decenija, navodi OIV.
Jedan hektolitar je oko 133 standardne boce vina.
Vinogradi u zapadnoj Evropi su pretrpeli štetu od prolećnih mrazeva, dok su francuski proizvođači ugroženi jakim kišama i gradom.
Globalni trendovi konzumacije su ohrabrujući, pošto ukazuju na ponovno povećanje uprkos tome što su u turističkom i ugostiteljskom sektoru i dalje većinom na snazi restriktivne mere zbog pandemije, kažu u OIV.
“Iako su se proizvođači vina donekle adaptirali na kovid krizu, sada su suočeni sa mnogo većim problemom od pandemije: sa klimatskim promenama”, kaže generalni direktor OIV Pau Roka.
Prema njegovim rečima, ekstremni vremenski uslovi se javljaju sve češće i češće.
“Iako ne postoji vakcina protiv klimatskih promena, postoje dugoročna rešenja, ali ona će zahtevati velike napore i ulaganja u pogledu održivih praksi za uzgoj vinove loze i proizvodnju vina”, rekao je on i naglasio da je prilagođavanje “hitna potreba” ove industrije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.