Ekvador je priznao da je osnivaču Vikiliksa Džulijanu Asanžu, koji se nalazi u ekvadorskoj ambasadi u Londonu, delimično ograničio korišćenje interneta.
Ekvadorske vlasti su saopštile da je Asanž inicirao u poslednjih nekoliko nedelja objavljivanje materijala koji može da utiče na predsedničke izbore u SAD. Ekvador je, međutim, naglasio da to nije učinio pod pritiskom Vašingtona.
Sjedinjene Države negiraju optužbe Vikiliksa da su zahtevale da ekvadorske vlasti ukinu sajt na kojem su objavljivana dokumenta o kandidatu demokrata za predsednika SAD Hilari Klinton. Asanž je u azilu u ambasadi Ekvadora u Londonu od 2012. da bi izbegao izručenje Švedskoj zbog optužbi za seksualno zlostavljanje, posle kojeg bi, strahuje, bio izručen Americi.
U saopštenju ekvadorskog ministarstva spoljnih poslova se navodi da odluka Vikiliksa da objavi dokumenta može da ima uticaja na predsedničke izbore u SAD. Objavljivanje materijala, dodaje se u saopštenju, apsolutna je odgovornost organizacije i Ekvador ne želi da se meša u izborni proces. „U tom kontekstu Ekvador, koji koristi svoje suvereno pravo, privremeno je ograničio pristup svojim komunikacionim sistemima u svojoj ambasadi u Ujedinjenom Kraljevstvu“, piše u saopštenju i dodaje se da „Ekvador (na ovaj način) ne popušta pod pritiscima drugih zemalja.“
Vikiliks je ranije saopštio da je Ekvador Asanžu u subotu uveče onemogućio pristup internetu. Sajt je nedavno objavljivao materijale iz kampanje Hilari Klinton, uključujući i imejlove Džona Podeste, šefa njene kampanje. U subotu su objavljeni transkripti plaćenih govora Klintonove koje je ona u prošlosti držala u američkoj investicionoj banci Goldman saks, a koje je njen tim dugo odbijao da objavi. Zapisi govora ukazuju da je Klintonova vodila prijateljski razgovor s direktorima Banke, što, kako ukazuju analitičari, može sugerisati da je ona isuviše neformalna s Volstritom.
Tim predsedničke kandidatkinje demokrata tvrdi da su „sajber-provalu“ organizovali ruski hakeri s ciljem da potkopaju demokratski proces u Americi. Iako tim Klintonove nije ni potvrdio ni negirao autentičnost procurelih mejlova, nema naznaka da su oni lažni, ukazuje Bi-Bi-Si.
Prema najnovijim procurelim mejlovima, odgovarajući na pitanje izvršnog direktora Goldman saksa Lojda Blenkfajna, Klintonova je na konferenciji banke 2013, nekoliko meseci nakon povlačenja s funkcije državnog sekretara SAD, rekla da bi htela da tajno interveniše u Siriji. „Moj stav je da intervenišete onoliko tajno koliko je to moguće za Amerikance“, rekla je Klintonova zaposlenima banke u Južnoj Karolini, koja joj je za govor platila oko 225.000 dolara. Klintonova, koju liberalni kritičari optužuju za ratobornu politiku, je tom prilikom dodala: „Nekada smo bili mnogo bolji u tome nego što smo sada. Sada, znate, niko ne može da odoli. Moraju da odu i kažu svojim prijateljima novinarima i još nekom: ‘Pogledajte šta radimo i želim pohvalu za to'“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.