Više od stotinu dece je do sada preminulo usled epidemije encefalitisa u indijskoj državi Bihar, upozoravaju zvaničnici.
Najmanje 200 pacijenata, od kojih su mnogi deca mlađa od deset godina, još uvek je na lečenju u dve bolnice. Državni zvaničnici su saopštili da su mnoge žrtve preminule zbog hipoglikemije, niskog nivoa šećera u krvi. Na hiljade dece je umrlo od encefalitisa u Biharu i susednom Utar Pradešu od kada je prvi slučaj zabeležen krajem sedamdesetih godina prošlog veka. Indijska vlada je najavila da će snositi troškove lečenja i da će „pružiti svu neophodnu pomoć“ državi i porodicama obolelih.
Od kako se epidemija pojavila početkom juna, najveći broj smrtnih slučajeva je zabeležen u gradu Muzafarpur. Zaraza se uglavnom javlja tokom sezone monsuna, a najugroženija su deca. Doktori kažu da je do 2005. većinu smrti prouzrokovao japanski encefalitis, čiji virus prenose komarci. Ali u proteklih desetak godina, deca su umirala i od drugih oblika virusnog encefalitisa, iako nije jasno šta ih je uzrokovalo. Bolest izaziva glavobolje i povraćanje i može da uzrokuje komu, disfunkciju mozga, napade i upale srca i bubrega.
Lekari kažu da su deca uzrasta od šest meseci do 15 godina najugroženija, a petina mališana koji prežive moraju da nastave život sa neurološkim posledicama.
„Teško je reći sa sigurnošću da li deca umiru samo od encefalitisa zato što iza tih smrti mogu da stoje i brojni drugi razlozi. Uzroci mogu da budu i neuhranjenost, nedovoljni nivoi šećera i natrijuma, ili disbalans elektrolita“, rekla je doktorka Mala Kaneria za Bi-Bi-Si. Ona je dodala da su neki smrtni slučajevi možda rezultat jedenja ličija na prazan stomak.
Liči, voće koje zovu i azijska trešnja, sadrži toksine koji sprečavaju proizvodnju glukoze u telu, što može negativno da utiče na decu čiji je nivo šećera u krvi već nizak zbog toga što malo jedu.
Tokom 2012. najmanje 390 ljudi, uglavnom dece, je preminulo tokom epidemije virusnog encefalitisa u Utar Pradešu, a preko 2.000 pacijenata je primljeno u bolnicu. U prethodnoj, 2011. godini, preko 460 ljudi u severnoj Indiji, većinom mala deca, je umrlo tokom jedne od najgorih epidemija encefalitisa u zemlji. Virusna epidemija japanskog encefalitisa 2005. u Gorakpuru i Utar Pradešu odnela je živote 1.000 ljudi, uglavnom dece. To je bila najgora epidemija od 1978.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.