U Evropskoj uniji ubuduće neće smeti da se trguje ničim što je proizvedeno uz prinudni rad, usaglasili su pregovarači Evropskog parlamenta i članica Unije.
U skladu sa dogovorom, roba za koju se utvrdi da da proizvedena uz prinudni rad biće zaplenjena i „donirana, reciklirana ili uništena,“ saopštio je danas Evropski parlament, prenosi DPA.
Članice EU i Evropski parlament sada treba da ratifikuju sporazum, što je uglavnom formalnost, a zakon će biti primenjen uz prelazni period od nekoliko godina.
Ako postoji sumnja da je neka roba proizvedena uz prinudni rad izvan EU, istragu o tome vodiće Evropska komisija i članica EU do koje je roba dospela.
O zabrani proizvoda odlučivaće telo koje vodi istragu. Na primer, ako je neki deo automobila proizveden pod prinudom, ne mora biti uništeno celo vozilo, ali taj deo mora biti zamenjen.
Evropska komisija navodi da trenutno oko 27,6 miliona ljudi u svetu radi pod prinudom i ukazuje da se prisilni rad pojavljuje u mnogim sektorima, a najčešće u „pojedinim uslugama, tekstilnoj industriji, rudarstvu i poljoprivredi“.
Procenjuje se da za svakog građanina Evrope tokom života radi 80 modernih robova, rekla je evropska poslanica Zelenih Ana Kavacini, koja je učestvovala u pregovorima.
Ona je kritikovala što nacrt zakona ne uključuje obeštećenje žrtava prinudnog rada, ali smatra da dogovor označava važnu prekretnicu.
Nasuprot tome, poslanica liberalne FDP Svenja Han je pozdravila odluku o izostavljanju kompenzacije i kaže da bi Evropska komisija prvo trebalo da proceni da li bi to bilo svrsishodno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.