Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan otkriće danas „golu istinu“ o ubistvu saudijskog novinara Džamala Kašogija.
Ibrahim Kalin, portparol turskog predsednika, rekao je da su turski istražitelji proveli „osetljivu i sveobuhvatnu istragu“.
„Ovo nije pitanje između Turske i Saudijske Arabije. Turska preduzima potrebne korake da otkrije incident po međunarodnim i nacionalnim zakonima. Ovde treba razotkriti svirepo ubistvo. Stav našeg predsednika je jasan od početka. Ništa neće ostati sakriveno.“
Reporterka Al Jazeere Zeina Khodr izveštava iz Istanbula da se govor Erdogana očekuje u 08:45 GMT (10:45 po srednjoevropskom vremenu).
‘Istina će izaći na videlo’
„Očekivanja od govora su velika, i to se vidi kao neka prekretnica. Od nestanka Kašogija, 2. oktobra, Erdogan je bio diplomata, pažljivo je koristio reči, nije koristio oštre tonove, nije upirao prst u nekoga. Sada se čini da želi otkiriti detalje svetu“, javlja ona.
Analitičari kažu da je Erdogan radio na način da dozvoli curenje informacija provladinim medijima kako bi pritisnuo Rijad.
Dva puta je zvao saudijskog kralja Salmana, što su neki protumačili kao da ne želi razgovarati s princom prestolonaslednikom Muhamedom bin Salmanom.
Turska vladajuća Partija pravde i razvoja saopštila je da je Kašogijevo ubistvo „planirano na veoma brutalan način“, što je prvi put da Ankara zvanično ukaže na to da veruje da je ubistvo planirano unapried.
„Istina će izaći na videlo. Oni koji su odgovorni bit će kažnjeni, nešto slično više nikome neće pasti napamet“, rekao je Omer Celik, portparol AKP-a.
Jasin Aktaj, jedan od savetnik turskog predsednika, napisao u je u novinama Yeni Safak da saudijska verzija onoga što se desilo „vređa inteligenciju“.
Osude Velike Britanije
Američki predsednik Donald Tramp je istakao da nije zadovoljan saopštenjem koje je Saudijska Arabija dala u vezi s istragom o smrti Džamala Kašogija, javlja Anadolija.
Naglasio je da je ta zemlja tražila mesec dana za istragu, napominjući ipak da je to „vrlo dug period“.
Istakao je kako „nema razloga“ za jednomesečno odlaganje istrage Saudijske Arabije o ubistvu novinara Kašogija.
Britanski ministar spoljnjih poslova Džeremi Hunt je odbacio objašnjenje Saudijske Arabije o ubistvu Kašogija.
Istakao je da postojeći izveštaji o smrti Kašogija, ukoliko se pokažu tačnima, „nisu kompatibilni s našim vrednostima“.
„Imamo važno strateško partnerstvo sa Saudijskom Arabijom, uključujući odbrambenu i sigurnosnu saradnju, koja je spasila živote na ulicama Velike Britanije. Imamo i trgovinsko partnerstvo, koje je osiguralo na hiljade radnih mesta“, rekao je Hunt.
Naglasio je da će zvanični London biti pažljiv u vezi s odgovorom Rijadu.
Mahatir: Grozno i okrutno ubistvo
„Ali, ako se užasne priče koje čitamo ispostave istinitima, a one su nespojive s našim vrednostima, mi ćemo delovati shodno tome. Takođe, takvi izveštaji su nekompatibilni i sa samim ciljem Saudijske Arabije o napretku i preporodu“, kazao je Hunt.
Istakao je da će odgovor Londona i njegovih saveznika Saudijskoj Arabiji zavisiti o tome u kojoj meri ih Rijad uspe ubediti da je posvećen planiranom progresu i preporodu.
Na kraju je dodao da saudijske vlasti moraju odgovoriti na pitanja o tome ko je odobrio slanje 15 zvaničnika iz Saudijske Arabije u Istanbul, kada je Vlada u Rijadu saznala za smrt Kašogija, zašto je istražiteljima kasno omogućeno da uđu u konzulat i zašto smrt novinara nije otkrivena sve do 19. oktobra, nakon 17 dana ulaska u konzulat.
„Koraci koje će Velika Britanija i njeni saveznici preduzeti zavisiće od dve stvari: prvo, verodostojnost konačnog objašnjenja koje ponudi Saudijska Arabija; drugo, da nas uvere da se takva užasna epizoda ne može i neće više ponoviti“, rekao je Hunt.
Emili Tornberi, laburistička ministarka spoljnih poslova u senci, ubistvo Kašogija je nazvala „sramotnim“, dodajući da britanska vlada konačno mora shvatiti ko je saudijski princ prestolonaslednik Muhamed bin Salman.
Britanska premijerka Tereza Mej osudila je ubistvo saudijskog novinara Kašogija.
Premijer Malezije Mahathir Mohamad rekao je da je ubistvo novinara „grozno i okrutno“.
Traje potraga za telom novinara
„Grozno je to što se desilo. To se ne može prihvatiti. Svi imamo nekoga ko nam se ne sviđa, ali ga ne možemo samo tako ubiti jer nam se ne sviđa.“
Novinar i kolumnista lista The Washington Posta nestao je 2. oktobra, nakon što je ušao u kompleks konzulata Saudijske Arabije u Istanbulu.
Turski sigurnosni izvori su ranije potvrdili da Kašogi nije napustio zgradu konzulata, a da je u tom periodu u konzulatu boravilo 15 saudijskih državljana i službenika, koji su posebnim letovima došli, a zatim i napustili Tursku.
Nakon višednevnih tvrdnji da ne znaju ništa o sudbini Kašogija, vlasti Saudijske Arabije su u subotu saopštile da je Kašogi ubijen tokom navodne svađe u konzulatu.
Istraga o ubistvu je i dalje u toku, a glavni zadatak istražitelja je pronalazak Kašogijevih posmrtnih ostataka i utvrđivanje odgovornih za ubistvo.
Tekst preuzet sa Al Jazeera
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.