Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan može zadovoljan da krene iz Madrida kući, pošto je njegova zemlja, koja je pretila vetom na članstvo Finske i Švedske u NATO, dobila faktički sve što je tražila.
Čim je objavljena kandidatura ove dve nordijske zemlje za ulazak u NATO, Turska je istakla svoje protivljenje i najavila veto. Ankara je tvrdila da Finska i Švedska vode antitursku politiku time što podržavaju grupe koje ona smatra za terorističke i da Stokholm predstavlja utočište za PKK, (Radničku partiju Kurdistana koju pored Turske više zapadnih zemalja smatra za terorističku)
Dve zemlje su odbijale molbe za izručenje pojedinaca koje Turska tereti za terorizam, a zbog stanja ljudskih prava i zabranile prodaju oružja Ankari. Nakon niza pregovora u kojima je učestvovao i generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg, došlo je do dogovora i Turska je podržala članstvo Švedske i Finske.
Al Džazira javlja da će Švedska i Finska ukinuti zabranu prodaje oružja Turskoj i obećale ubrzavanje izručenju osoba koje Turska traži, kao i promene švedskih i finskih zakona u toj oblasti. Turska će od Švedske i Finske zatražiti izručenje 33 pripadnika pokreta PKK i FETO koje smatra teroristima, objavio je turski ministar pravosuđa Bekir Bozdag.
Ured turskog predsednika objavio je kako je Turska „dobila što je tražila“.Viši zvaničnik američke administracije za Rojters je naveo kako Turska nije povezivala pitanje prijema Švedske i Finske u NATO sa dobijanjem američkih borbenih aviona F-16, ali je izgleda i tu došlo do pomaka u korist Turske.
SAD su izbacile Tursku iz projekta gradnje borbedog aviona F-35 jer je kupila ruski odbrambeni sistem S-400. Sada stižu drugačiji tonovi. Visoki američki zvaničnik izrazio je snažnu podršku želji Turske da unapredi svoje vazduhoplovstvo novim borbenim avionima F-16 i poboljšanjima svoje postojeće starije flote.
„Ministarstvo odbrane SAD u potpunosti podržava planove za modernizaciju Turske. Turkska je veoma sposoban, visoko cenjen, strateški saveznik NATO-a i turske odbrambene sposobnosti, jake turske odbrambene sposobnosti, doprinose snažnim odbrambenim kapacitetima NATO“, rekla je novinarima Seleste Valander, pomoćnica sekretara odbrane za međunarodnu bezbednost, prenosi turski Hurijet.
U Madridu su predsednici SAD i Turske razgovarali oko sat vremena. “Želim da vam posebno zahvalim na onome što ste uradili sastavljajući situaciju u vezi sa Finskom i Švedskom“, rekao je Bajden Erdoganu, na sastanku kome su prisustvovali i ministar spoljnih poslova Turske Mevlut Čavušoglu, odbrane Hulusi Akar, direktor Direkcije za komunikacije Predsedništva Fahretin Altun, portparol predsednika Ibrahim Kalin i šef Nacionalne obaveštajne agencije (MIT) Hakan Fidan, javlja turska državna televizija.
Turska, koja ima blisku saradnju i sa Rusijom i UKrajinom, posreduje u pokušaju uspostavljanja mira i prodaje ukrajinskog žita. Iako članica NATO, Turska nije uvela sankcije Rusiji zbog napada na Ukrajinu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.