Norveška premijerka Erna Solberg je u ime Vlade uputila zvanično izvinjenje Norvežankama prema kojima se loše postupalo zbog veza u kojima su bile u vreme Drugog svetskog rata s nemačkim vojnicima.
Norvešku, koja je bila neutralna zemlja, nacističke snage su napale u aprilu 1940. Procenjuje se da je 50.000 Norvežanki bilo u intimnim vezama s nemačkim vojnicima. Vođa SS snaga Hajnrih Himler je podsticao Nemce da s njima imaju decu. Himler, jedan od najmoćnijih ljudi Adolfa Hitlera, favorizovao je Norvežanke, verujući da one mogu da promovišu nacistički koncept arijevske rase. Veliki broj dece iz ovih veza je rođen u porodilištima Lebensborn (Fontana života), koju su u Norveškoj osnivali nacisti od 1941. Žene koje su bile u vezama s nemačkim vojnicima postale su poznate kao „nemačke devojke“ i nakon završetka rata trpele su osvetu u Norveškoj i bile optuživane za izdaju zemlje. Kažnjavane su tako što su im oduzimana građanska prava, stavljane su u pritvor ili su bile izgnane u Nemačku zajedno s decom.
„Mlade devojke i žene Norvežanke koje su bile u vezama s nemačkim vojnicima ili za koje se sumnjalo da su bile u takvim vezama bile su žrtve … Naš zaključak je da su norveške vlasti prekršile suštinski princip vladavine da nijedan građanin ne može biti kažnjen bez suđenja ili osuđen bez zakona. Za mnoge je to bila samo tinejdžerska ljubav, za neke ljubav njihovog života s neprijateljskim vojnikom ili bezopasan flert koji im je obeležio ostatak života. Danas, u ime Vlade, želim da im se izvinim“, rekla je Solbergova u sredu, na obeležavanju 70. godišnjice Univerzalne deklaracije UN o ljudskim pravima.
Izvinjenje je zasnovano na izveštaju o posleratnim postupcima Norveške, koje je objavio Centar za holokaust i studije manjina. Više od sedam decenija posle rata najverovatnije je samo mali broj žena kojih se ovo direktno tiče još uvek u životu.
Pretpostavlja se da je u vezama Norvežanki i nemačkih vojnika rođeno između 10.000 i 12.000 dece. Jedan deo te dece je bio žrtva osvete, te su smeštana u hraniteljske porodice ili u domove. Grupa dece je 2007. tužila Norvešku Evropskom sudu za ljudska prava, ali je njihov slučaj odbačen jer je prošlo mnogo vremena od kada su prestupi počinjeni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.