Eskalirale višenedeljne demonstracije u Bangladešu: Policija puca u demonstrante, ima mrtvih 1Foto: EPA-EFE/MONIRUL ALAM

Policija u Bangladešu danas je pucala i gađala suzavcem demonstrante, pošto je u celoj zemlji isključen internet i telefonske veze, nakon demonstracija oko dodele vladinih poslova.

Demonstracije, koje su počele pre nekoliko nedelja i eskalirale u ponedeljak, prestavljaju dosad najveći izazov za premijerku Šeiku Hasina, otkako joj je u januaru počeo četvrti mandat.

Opozicione stranke bojkotovale su poslednje izbore.

Novi sukobi su usledili posle „najkrvavijeg“ dana demonstracija do sada, a lokalni mediji izveštavaju da su 22 osobe ubijene.

Reporter agencije AP izvestio je da je video jednog čuvara kako ispred zgrade državne televizije puca u grupu od preko hiljadu demonstranata koji su stajali ispred televizije.

Čuvari su pucali u okupljene iz pušaka, dok je policija na demonstrante bacala suzavac.

Novinari državne televizije juče su rekli AP-u da su demonstranti probili glavnu kapiju i zapalili vozila i prostor za prijem.
Govorili su anonimno zbog straha od odmazde.

Najmanje 22 osobe su ubijene u četvrtak, izvestila je lokalna TV stanica, nakon šest smrtnih slučajeva ranije ove nedelje. Vlasti nisu odmah potvrdile broj poginulih.

U glavnom gradu Daki od jutros nema radi internet ni telefonske usluge.

U saopštenju Regulatorne komisije za telekomunikacije navodi se da nisu bili u mogućnosti da obezbede uslugu nakon što su njihov centar podataka juče napali demonstranti koji su zapalili opremu.

Demonstranti se rekli da pozivaju na zatvaranje i danas i pozvali džamije širom zemlje da održe dženazu za ubijene.

Demonstranti traže da se prekine sistem kvota koji rezerviše do 30 odsto državnih poslova za rođake veterana koji su se borili u ratu za nezavisnost Bangladeša 1971. godine protiv Pakistana.

Oni tvrde da je sistem diskriminatorski i koristi pristalicama premijerke Šeik Hasine, čija je stranka Avami liga predvodila pokret za nezavisnost i žele da se on zameni meritokratskim sistemom.

Ali Hasina je branila sistem kvota, rekavši da veterani zaslužuju najveće poštovanje za svoj doprinos u ratu bez obzira na njihovu političku pripadnost.

Iako su mogućnosti zapošljavanja porasle u nekim delovima privatnog sektora, mnogi ljudi preferiraju poslove u vladi jer se smatraju stabilnijim i unosnijim.

Međutim, nema dovoljno radnih mesta za sve – svake godine oko 400.000 diplomaca se takmiči za oko 3.000 radnih mesta na ispitu za državnu službu.

„Ono što se dešava u Bangladešu tragično je za generaciju koja je tražila samo poštenu priliku za zapošljavanje u državnim službama.

Činjenica da je miran protest protiv državne politike skliznuo u bezakonje pokazuje nedostatak dalekovidosti vlade i neefikasno vođenje politike“, rekao je Saad Hamadi, analitičar sa kanadskoj školi za međunarodne poslove Balsillie.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari