EU i Britanija u političkom ćorsokaku 1Foto. Fonet-AP

Lideri država-članica EU juče su prvi put nakon četrdeset godina održali razgovore u Briselu bez prisustva predstavnika Velike Britanije. Oni su drugog dana, kako se ispostavilo, kriznog samita EU razgovarali o povlačenju Ujedinjenog Kraljevstva iz okvira Unije. Lideri EU su poručili da je potrebno da se preostalih 27 država-članica udruže da bi obezbedile stabilnu budućnost […]

Lideri država-članica EU juče su prvi put nakon četrdeset godina održali razgovore u Briselu bez prisustva predstavnika Velike Britanije. Oni su drugog dana, kako se ispostavilo, kriznog samita EU razgovarali o povlačenju Ujedinjenog Kraljevstva iz okvira Unije.

Lideri EU su poručili da je potrebno da se preostalih 27 država-članica udruže da bi obezbedile stabilnu budućnost za Uniju. „Ujedinjeno Kraljevstvo ne može da priušti luksuz političke krize koja će se odužiti“, rekao je belgijski premijer Šarl Mišel i dodao da se EU suočava „s pozivom na otrežnjenje“. Predsednik luksemburške vlade Ksavije Betel je izjavio da „nam je uz razjedinjeno UK potrebna ujedinjena Evropa kao nikada ranije“.
Kako naglašavaju analitičari, prenose agencije, EU i UK su u političkom ćorsokaku. Lideri EU ističu da nikakvih pregovora neće biti pre nego što UK zvanično aktivira član 50 Lisabonskog ugovora, čime će biti pokrenuti razgovori o izlasku iz evropske porodice. Kameron je, međutim, rekao da će član 50 aktivirati njegov naslednik, što znači da pokretanje zvanične procedure za izlazak iz Unije ne treba očekivati pre oktobra, kada će se aktuelni šef britanske vlade povući s funkcije. Kako se navodi, on je s poslednjeg samita EU u svojoj premijerskoj karijeri u utorak uveče otišao bez jasnog plana, izdržavši pritisak nekih svojih kolega da ubrza bregzit.

Kameron je u utorak rekao da ostatak EU želi da ima „najbliži mogući odnos“ sa UK nakon bregzita. On je, međutim, dodao da pitanje imigracije prilično brine birače UK, te da će usklađivanje tog pitanja s pristupom jedinstvenom tržištu EU biti „ogroman izazov“.

Prema pisanju Bi-Bi-Sija, nemačka kancelarka Angela Merkel je naglasila da UK mora da prihvati princip slobode kretanja ako želi da zadrži pristup jedinstvenom tržištu. „Svi smo žalili zbog rezultata i stavili jasno do znanja da zakonska procedura mora da predstavlja aktiviranje člana 50. Kameron je rekao da će to prepustiti novoj vladi. Svi smo se složili da dok se to ne desi, ne može biti ni formalnih ni neformalnih pregovora“, rekla je Merkelova.

Da je kriterijum za pristup jedinstvenom tržištu EU poštovanje slobode kretanja UK su upozorili i ostali evropski lideri. Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk je rekao da će se lideri EU bez britanskog predstavnika ponovo sastati 16. septembra u Bratislavi da bi razgovarali o bregzitu.

Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je izjavio da UK nema na raspolaganju „mesece za razmišljanje“ o aktivaciji člana 50. „Ako neko iz tabora koji se zalagao za ostanak u EU postane premijer, to se mora uraditi dve nedelje nakon njegovog imenovanja. Ako sledeći britanski premijer bude iz tabora koji se zalagao za bregzit, to treba da se uradi dan nakon njegovog imenovanja“, istakao je Junker.

EU je takođe odbacila navode da će engleski biti izbačen kao zvanični jezik evropskog bloka.

U međuvremenu, škotska premijerka Nikola Sturdžon je održala niz sastanaka sa zvaničnicima EU u Briselu. Ona je razgovarala s Junkerom i Tuskom, a sastala se i s predsednikom Evropskog parlamenta Martinom Šulcom. Govoreći nakon razgovora sa Šulcom, Sturdžon je rekla da je cilj njenih sastanaka da „natera ljude da shvate da Škotska, za razliku od drugih delova UK, ne želi da napusti EU.“

„U ranoj smo fazi ovog procesa. Veoma jasno sam predstavila želju Škotske da zaštiti odnos sa EU, ali ne procenjujem izazove koji su pred nama u traženju načina (da to uradimo)“, dodala je Sturdžon i naglasila da će zahtevati da se pitanje Škotske posebno razmatra u pregovorima o bregzitu.

 

 

Evro u čitavoj EU?

London – Posle odluke Velike Britanije da napusti Evropsku uniju, osam zemalja članica Unije koje imaju sopstvene valute možda će biti primorane da po hitnom postupku uvedu evro, objavio je britanski Dejli ekspres. Tvrdi se da bi predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker veoma brzo mogao postaviti ultimatum Hrvatskoj, Danskoj, Bugarskoj, Švedskoj, Češkoj, Mađarskoj, Poljskoj i Rumuniji, jer želi da sve članice EU budu povezane zajedničkom valutom i da se na taj način učvrsti monetarna unija. I nemački Frankfurter algemajne cajtung takođe navodi da će se nakon Bregzita ubrzati planovi za dovršenje monetarne unije. Novi evropski komesar za finansije Valdis Dombrovskis, koji je zamenio svog britanskog kolegu lorda Hila, koji je podneo ostavku, još ranije se zalagao za uvođenje evra u sve zemlje članice.
FoNet

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari