Evropska unija će moći da zaobiđe svaki mađarski veto i uputi Ukrajini 50 milijardi evra pomoći, rekli su zvaničnici bloka, dok se Kijev nastoji da potisne rusku vojsku 21 mesec od početka rata.
Evropska komisija je predložila proširenje budžetske podrške kako bi pomogla Ukrajini da isplati plate i podmiri druge troškove dok se sukob nastavlja, a 27 država članica EU trebalo bi da glasaju o paketu na samitu 14-15. decembra u Briselu.
Ali, postoji zabrinutost da bi pomoć mogao da blokira mađarski premijer Viktor Orban koji je hvalio svoje veze sa Moskvom i protivio se sličnoj podršci u prošlosti. Za takve isplate iz zajedničkog budžeta EU potrebna je jednoglasna podrška svih država članica.
Upitan za komentar, portparol mađarske vlade Zoltan Kovač rekao je da svaka finansijska pomoć Ukrajini treba da bude odvojena od budžeta EU. On je rekao da je EU potrebna nova strategija za Ukrajinu i da sve finansijske odluke treba da proističu iz toga.
Ako Budimpešta uloži veto, dva zvaničnika EU rekla su da blok ima način da to zaobiđe tražeći od ostalih vlada članica EU da obezbedi sopstveni paket pomoći Kijevu. To bi sveukupno iznosilo kao i prvobitno predviđeni paket Brisela od 50 milijardi evra.
„Mađarska previše rizikuje. Radije bismo da budu sa nama na okupu, ali dođe trenutak kada se ljudima dojadi što Budimpešta drži sve kao taoce. Zaobilazno rešenje je zamorno, ali imamo ga ako zatreba“, rekao je jedan zvaničnik EU.
Drugi zvaničnik EU, koji je takođe govorio pod uslovom da ostane anoniman, ima isti stav.
„Pitanje novca za Ukrajinu biće rešeno na ovaj ili onaj način, Kijev će dobiti podršku EU“, rekao je taj zvaničnik.
Mađarska je prošle godine stavila veto na sličan predlog da se Ukrajini pošalje 18 milijardi evra finansijske pomoći 2023. godine.
Nakon višemesečnih prepirki, Budimpešta je konačno pristala na paket nakon što je dobila, kako je rečeno, ustupke bloka za pomoć Mađarskoj, i čuvši da će EU ionako koristiti slično rešenje koje se sada pominje.
Upitan da li će EU ponovo krenuti tim putem ako bude potrebno, evropski komesar za trgovinu Valdis Dombrovskis je ove nedelje rekao:
„Prošle godine smo zaista razgovarali o ‘planu B’… Ali uspeli smo da izbegnemo ovaj scenario prošle godine. Nadam se da ćemo i ove godine moći da izbegnemo ovaj scenario.“
Orban, koji je na vlasti više od jedne decenije, u sve većim je sukobima sa ostalima u EU oko niza pitanja uključujući demokratske standarde, spoljnu politiku, migraciju i prava LGBT populacije.
Prema pravilima EU, međutim, strategija zaobilaženja Mađarske ne može se primeniti na odluku koja treba da se donese u decembru o otpočinjanju pregovora sa Ukrajinom o pridruživanju EU, što bi trebalo da bude nagrada za nju dok se bori protiv Rusije.
Ta odluka zahteva jednoglasnost 27 članica EU, što je daleko od izvesnog s obzirom na Orbanov stav o ratu. Govoreći odvojeno u petak, Orban je rekao da se protivi pokretanje pregovora sa Kijevom o članstvu.
On je takođe istakao da to pitanje nije povezano sa njegovim sporovima oko milijardi evra sredstava EU za Mađarsku suspendovanih zbog zabrinutosti za demokratiju.
Zvaničnici EU rekli su Rojtersu prošlog meseca da žele da otključaju bar deo tog novca dok blok nastoji da dobije Orbanov glas za Ukrajinu. Oni su, međutim, insistirali da će Budimpešta i dalje morati da ispuni neophodne uslove, prenosi RSE.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.