Evropska unija zabranila je danas beloruskim aviokompanijama pristup njenom vazdušnom prostoru i u toku je finalizovanje novih ekonomskih sankcija protiv vlasti predsednika Aleksandra Lukašenka, rekle su za agenciju Frans pres diplomate u Briselu.
Ova mera koju su evropske vođe zatražile krajem maja danas su formalno pravno odobrile 27 zemalja članica.
Zabrana treba da stupi na snagu u subotu, rekli su isti izvori.
Ona se pre svega odnosi na nacionalnu aviokompaniju Belavija i predstavlja snažnu ekonomsku kaznu Belorusiji, rekao je taj diplomata.
Odluka je doneta kao reakcija na odluku beloruskih vlasti da preusmere na Minsk avion evropske aviokompanije Rajaner dok je bio na putu iz Atine za Viljnus, zbog navodne pretnje bombom, ali je pri sletanju u Minsk uhapšen beloruski opozicionar Roman Protaševič i njegova devojka koji su bili na tom letu.
Evropske aviokompanije su takođe dobile uputstvo da više ne nadleću beloruski vazdušni prostor.
Evropske vodje su takođe zatražile individualne sankcije protiv odgovornih za preusmerenje leta Rajanera krajem maja i ekonomske sankcije odredjenim sektorima kojima bi bile pogodjene vlasti.
Dve serije pojedinačnih sankcija se finalizuju i treba da budu odobrene iduće nedelje, naveli su isti izvori.
Prva serija odnosi se na osam imena zvaničnika ili entiteta uključenih u odluku o preusmeravanju aviona 23. maja, navodi Frans pres.
Druga se odnosi na „više desetina imena osoba ili entiteta“ umešanih u represiju opozicije.
Takodje se razmatra spajanje dva spiska. Sankcije se sastoje u zabrani viza i zamrzavanju imovine koju imaju u EU.
EU je već na ovaj način sankcionisala 88 članova beloruskih vlasti medju kojima i predsednika Lukašenka i njegovog sina.
Pored toga se razmatra više ekonomskih sankcija usmerenih na odredjene sektore, kao što su izvoz kalijuma i tranzit ruskog gasa, dva važna izvora prihoda za Beloruse, rekao je prošle nedelje za Frans pres šef evropske diplomatije Žozep Borel.
Te opcije bi mogle biti podnete ministrima spoljnih poslova evropske dvadesetsedmorice tokom njihovog budućeg sastanka 21. juna u Luksemburgu, rekao je Borel. Nekoliko zemalja članica je ipak upozorilo na uticaj koje bi ove mere imale na stanovništvo, a za usvajanje evropskih sankcija potrebno je da se prihvate jednoglasno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.