Evropski proizvođači mleka upozorili su da će se EU do kraja godine suočiti sa krizom u snabdevanju buterom nakon što su rast tražnje i neravnoteža na tržištu pogurali cene tog proizvoda do istorijskog maksimuma.
Danas je buter 150% skuplji nego pre godinu dana a do kraja godine na tržištu se očekuje manjak od 60.000 tona.
„Postoji oskudica mleka u celom svetu nakon veoma niskih cena 2016. Do Božića neće biti moguće zadovoljiti tražnju“, rekao je za agenciju Rojters direktor Arla fudsa (Foods) Peder Tuborg (Tuborgh).
Arla fuds je jedna od najvećih mlečnih zadruga u svetu koja okuplja 12.500 farmera širom EU.
Poljoprivrednici su smanjili proizvodnju nakon velikog prošlogodišnjeg pada cena a ukidanje kvota za mleko u EU izbacilo je tržište iz ravnoteže.
Tuborg je rekao da je manjak mleka, pavlake i butera „značajno“ podstakao cene.
Arla će u septembru, treći uzastopni mesec, povećati cenu koju plaća poljoprivrednicima za mleko i to na 38,3 evrocenta za kilogram.
Buter je sada 150% skuplji nego pre godinu dana i 100 kilograma košta 612 evra a očekuje se da manjak na tržištu EU do kraja godine dostigne 60.000 tona.
Evropska komisija tvrdi da to nije posledica manjka mleka nego promena u potrošnji u mlečnom sektoru.
„Do juna je veća proizvodnja u 19 članica i više nego nadoknadila smanjenje produkcije u ostalih devet članica, uključujući Francusku i Nemačku“, rekli su za EURACTIV.com izvori u Komisiji.
Komisija očekuje da u 2017. ukupna proizvodnja mleka u EU bude za oko milion tona veća nego 2016.
„Bolja situacija je rezultat snažne konkurencije oko masne komponente mleka“, rekao je taj zvaničnik EU i dodao da je „to uglavnom zbog toga što se masnije mleko usmerava u proizvodnju sira kako bi se zadovoljila snažna tražnja a sir proizvođačima nudi bolju zaradu od butera“.
Manjak butera na tržištu posledica je i manjih isporuka tog proizvoda u uslovima velikog rasta izvoznog tržišta u SAD, gde se potrošači sve češće odlučuju za buter umesto margarin, smatra generalni sekretar udruženja poljoprivrednika i zadruga EU COPA i COGECA Peka Pesonen.
Pesonen kaže da farmeri žele da zadovolje tražnju za masnijim mlekom a ne za proizvodima čija je cena u padu i kojih ima u višku, poput obranog mleka u prahu.
„Ono što treba da bude rešeno je korelacija između cene butera i onoga što dobije proizvođač. Proizvođačke cene nisu povećane u meri u kojoj su cene butera. Lanac ishrane mora bolje da funkcioniše“, istakao je Pesonen.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.