EU kriva za veću smrtnost migranata 1Foto: Printscreen/N1

Za sve veći broj smrtnih slučajeva među izbeglicama i migrantima u centralnom Sredozemlju zaslužna je „neuspešna politika EU“, tvrdi u svom izveštaju Amnesti internešenel.

Evropska unija uglavnom prepušta humanitarnim organizacijama da spasavaju migrante iz mora, tvrdi međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava.

Ove godine je do sada život izgubilo više od dve hiljade ljudi, nastojeći da dođu do Evrope, navodi se u izveštaju. Prema pisanju Bi-Bi-Sija, EU nije komentarisala izveštaj Amnestija, koji je objavljen u trenutku kada se ministri unutrašnjih poslova zemalja 28-članog evropskog bloka sastaju u Talinu da bi razgovarali o migrantskoj krizi. Oni će preispitati akcioni plan za borbu protiv migrantske krize vredan 92 miliona dolara, koji je obelodanila Evropska komisija. Komisija predlaže da se više od pedeset odsto sredstava iskoristi za unapređenje kapaciteta libijske obalske straže da bi se sprečili krijumčari da prevoze migrante preko mora. Ostatak bi trebalo da bude namenjen Italiji kao pomoć da se obezbedi hrana i smeštaj za migrante koji se nalaze na njenoj teritoriji.

U italijanske luke i dalje pristiže ogroman broj migranata, te su zvaničnici nedavno predložili da se italijanske luke zatvore za strane spasilačke brodove, što je u pravnom smislu teško ostvarivo, ali ukazuje pod kojim se pritiskom zemlja nalazi, piše Bi-Bi-Si.

Visoki komesarijat UN za izbeglice apeluje da međunarodna zajednica obezbedi više sredstva za pomoć Italiji. Problem Italije je delimično posledica nestabilne situacije u Libiji, koja je pretežno pod kontrolom više naoružanih milicija koje su lojalne rivalskim Vladinim frakcijama. Zemlja je poprište široko rasprostranjenog konflikta od smene režima Muamera Gadafija 2011.

„Umesto da deluju da bi spasavali živote i ponudili zaštitu, evropski ministri besramno prioritizuju bezobzirne dogovore s Libijom, očajnički nastojeći da spreče izbeglice i migrante da dođu do Italije. Evropske države stalno okreću leđa strategiji potrage i spasavanja koja je smanjivala stopu smrtnosti na moru zarad strategije nakon koje se na hiljade ljudi udavilo, a očajni muškarci, žene i deca su zaglavljeni u Libiji i izloženi užasnim maltretiranjima“, rekao je DŽon Dalhajzen, direktor Amnesti internešenela za Evropu.

U izveštaju Amnesti internešenela se navodi da se zahvaljujući merama koje je sprovela EU da bi se pojačali kapaciteti za potragu i spasavanje u centralnom Sredozemlju 2015. broj smrtnih slučajeva smanjio. Međutim, to je samo kratko bio prioritet, dodaje se u dokumentu, te je EU ubrzo akcenat stavila na osujećivanje akcija krijumčara i sprečavanje migranata da krenu iz Libije.

Zbog takvih praksi i sve češće upotrebe čamaca koji nisu podesni za duga putovanja preko mora, migranti koji se osmele da krenu na takav put su u još većoj opasnosti, tvrdi Amnesti. Izbeglice i migranti se često izlažu opasnosti i kada ih presretne libijska pogranična straža, upozorava međunarodna organizacija, budući da, kako se navodi, pripadnici libijske pomorske straže često sarađuju s krijumčarima i maltretiraju migrante.

„Ako druga polovina ove godine bude ista kao prva i ne preduzmu se hitne mere, izgleda da će 2017. postati najsmrtonosnija godina za najsmrtonosniju rutu migranata na svetu“, rekao je Dalhajzen i dodao da „je naposletku jedini održivi i humani način da se smanji broj onih koji rizikuju takvim užasnim putovanjima otvaranje bezbednijih i legalnih ruta, kojima migranti i izbeglice mogu da stignu u Evropu.“

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari