Dva ključna saradnika izabranog američkog predsednika Džoa Bajdena će na čelu diplomatije biti Toni Blinken i savetnik za nacionalnu bezbednost Džek Saliven koji treba da vrate „uredne odnose i pomire Ameriku s Evropom“ i u svetskoj politici ponovo uspostave multilateralizam, ali će sve snage biti usmerena na rešenje suparništva s Kinom.
To danas pišu izveštači medija EU iz Vašingtona i drugi analitičari, a novinari su od evropskih diplomatskih izvora u Briselu mogli da dobiju i prve procene da bi, uz viđenu ambasadorku SAD u UN afro-amerikanku Lindu Tomas-Grinfild, novom predsedniku blizak „podmlađeni diplomatsko-bezbednosni tim“ trebalo da „donekle preoblikuje američku spoljnu politiku i povrati smisao njenih ciljeva u svetu“.
Evropski mediji citiraju ovakvu ocenu Bena Rodsa, bivšeg zamenika za nacionalnu bezbednost predsednika Baraka Obame, koji predočava da „to uopšte neće biti lako ako je cilj da SAD povrate svoju sliku kao pravog svetskog hegemona posle okončanja ‘hladnog rata’…jer će time preceniti tešku situaciju u kojoj se nalazi Amerika“.
Evropska unija je uverena da će s novom administracijom u Vašingtonu odnosi odnosi Amerika-EU ponovo postati „normalni“, mada ništa više od toga, odnosno da Evropa za SAD više neće biti „neprijatelj“, tako da će i rešavanje balkanskih pitanja, uključujući Kosovo, biti zajedničko.
Agenciji Beta su u Briselu zvaničnici u Savetu ministara EU i Evropskoj komisiji rekli da sve govori da će vlada izabranog američkog predsednika Džoa Bajdena bar u idućih šest meseci biti veoma posvećena velikim unutrašnjepolitičkim problemima.
Otud za „Belu kuću“ Balkan neće biti na spisku prioriteta, kao ni rešavanje odnosa Srbija-Kosovo već će to, mada uz tešnju saradnju i usaglašavanje, biti poglavito prepušteno Evropskoj uniji, što se vidno i očekuje u Briselu, mada nije nepoznato da je Bajden oduvek odlučno podržavao nezavisnost Kosova.
Evropski analitičari i izveštači smatraju da najavljene ključne ličnosti Bajdenove vlade ipak ukazuju na povratak ka tradicionalnoj američkoj spoljnoj politici, prihvatanju multilateralizma i pravila svetskih organizacija.
Ali će presudni napori Vašingtona biti usmereni na to da se ekonomski i bezbednosno u Aziji SAD „uhvate u koštac“ s Kinom, uz takođe oštriju politiku ka Rusiji Vladimira Putina i turskog predsednika Tajipa Erdogana.
U osvrtima u EU se za viđenog 58-godišnjeg sekretara Stejt departmenta Blinkena navodi da je bio zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost predsednika Obame, bio u timu Saveta za nacionalnu bezbednost predsednika Bila Klintona, kao i šef tima senatora Bajdena dok je on bio čelnik senatskog odbora za spoljnu politiku.
Blinken je, što je važno za evropske komentatore, takođe ocenio da je izlazak Velike Britanije iz članstva EU bila „velika šteta“ i greška.
Za Blinkena se kaže i da je „uljudan, ljubazan i prijatan“, da tečno govori francuski, a da je završio studije u Parizu, na Harvardu i Kolumbija univerzitetu u Njujorku, da mu je otac bankar bio ambasador u Mađarskoj.
Kandidat za nacionalnog savetnika za bezbednost, 40-godišnji Džek Saliven je bio saradnik bivše državne sekretarke Hilari Klinton, a bio je ključna ličnost u kampanji Hilari Klinton za predsedničke izbore 2016.
„Saliven uživa reputaciju ‘bistrog momka’ u pitanjima spoljne politike“, a imao je važnu reč u sklapanju međunarodnog sporazuma kojim se Iran obavezao da neće proizvesti nuklearno oružje, bio je savetnik sa spoljnu politiku Bajdena kad je oni bio potpredsednik SAD.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.