EU neće "kažnjavati" Ujedinjeno Kraljevstvo 1Foto: FoNet AP

Evropska unija je okvirno predstavila svoju strategiju za pregovore o Bregzitu i ukazala da razgovori o trgovinskom sporazumu mogu da počnu čim se postigne „zadovoljavajući napredak“ kada je reč o dogovoru sa Londonom o izlasku Ujedinjenog Kraljevstva iz evropske porodice.

U nacrtu smernica, koje je predstavio predsednik Evropskog saveta Donald Tusk, zagovara se „fazni pristup“ u pregovorima, prenosi Bi-Bi-Si.

Nacrt će biti poslat na odobrenje svih 27 država-članica, koje će odrediti ton dvogodišnjih pregovora. Britanija je proces napuštanja okvira EU zvanično započela u sredu. Zatražila je simultane pregovore o uslovima izlaska iz EU i o budućim trgovinskim vezama.

Tusk je juče na konferenciji za novinare na Malti pojasnio da „neće doći do početka paralelnih pregovora o svim pitanjima u isto vreme, kako su neki ukazivali u Ujedinjenom Kraljevstvu“. „Tek kada postignemo zadovoljavajući napredak kada je reč o povlačenju (iz okvira EU), možemo da razgovaramo o okvirima našeg budućeg odnosa“, rekao je Tusk. On je dodao da uprkos tome što će pregovori biti „teški, kompleksni i ponekad čak konfliktni“, EU neće „zauzeti kazneni pristup“.

Britanska premijerka Tereza Mej je zvanično započela proces Bregzita tako što je u sredu poslala Tusku pismo u kojem se traži pokretanje člana 50 Lisabonskog ugovora. Mej i Tusk će se sastati u Londonu 29. aprila, uoči samita EU o Bregzitu na kojem ona neće učestvovati.

U nacrtu smernica za proces napuštanja evropske porodice se navodi da je sveukupni cilj EU „očuvanje svojih interesa, interesa svojih država-članica, svojih građana i svojih kompanija“. Zahtevajući „fazni pristup kojim se prioritet daje urednom povlačenju (iz EU)“, predlaže se da se započnu razgovori o organizaciji odvajanja od evropskog bloka. Zatim bi moglo da se pređe na pregovore o budućim trgovinskim vezama između EU i Britanije. U nacrtu se postavlja i pitanje izmirenja finansijskih obaveza koje Britanija ima prema EU od, kako se procenjuje, čak 60 milijardi evra.

Takođe se kaže da se „jedinstvenim finansijskim sporazumom treba obezbediti garancija da i Unija i Britanija poštuju obaveze koje su na sebe preuzele pre datuma povlačenja (iz EU)“. U dokumentu se takođe zahtevaju „fleksibilna i inovativna rešenja“ za pitanja u vezi sa granicom sa Irskom da bi se „izbeglo uspostavljanje striktne granice“.

Kada je o pitanju bezbednosti reč, Tusk je rekao da su „snažne veze koje prevazilaze granice ekonomije i uključuju saradnju u domenu bezbednosti i dalje u zajedničkom interesu“ EU i Britanije. „Naši partneri su mudri i pristojni partneri i zato sam potpuno siguran da niko nije zainteresovan da iskoristi saradnju u domenu bezbednosti kao sredstvo pogodbe“.

Šef britanske diplomatije Boris Džonson je rekao da „ima dosta dobre volje da se postigne ono što je premijerka rekla da želi da se postigne, što je uredna tranzicija“. Međutim, lider liberalnih demokrata Tim Faron, koji je bio protiv Bregzita, rekao je da smernice ukazuju na „snagu EU u ovim pregovorima i na bezobzirnost britanske vlade prilikom distanciranja od naših evropskih saveznika“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari