Za zemlje Zapadnog Balkana poruka je jasna – Evropska unija ostaje verna obećanjima datim u Solunu i u potpunosti predana stabilnosti i prosperitetu regiona, poručio je predsednik Saveta EU Donald Tusk, koji je na samitu EU izjavio da je situacija na Zapadnom Balkanu „izmakla kontroli“ i da je neophodno da EU tu zadrži svoj angažman.
„Tenzije i podele su izmakle kontroli delimično zbog nezdravog spoljnog uticaja koji već neko vreme destabilizuje nekoliko država. Ja ću predložiti liderima da preduzmemo akciju uključujući i naše strateške komunikacije“, rekao je Tusk u četvrtak uveče u Briselu, prvog dana samita na kome su lideri EU razmatrali situaciju na Zapadnom Balkanu.
„Mi ne odstupamo, već stupamo na Zapadni Balkan“, poruka je predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera, javio je Dojče Vele iz Brisela.
Iako se slaže sa porukama svojih kolega iz Saveta EU o neophodnosti držanja „otvorenih vrata EU za Zapadni Balkan“, premijer Slovenije Miro Cerar izneo je možda i suštinu problema: „Slovenija se zalaže da evropska perspektiva regiona bude jasno izražena, ali ona mora da bude ispraćena jasnim idejama i akcijama”.
Posle jučerašnje rasprave Savet EU jednoglasno je podržao evropsku perspektivu Zapadnog Balkana i potvrdio svoje angažovanje na svim nivoima u cilju podrške stabilnosti regiona i produbljivanja ekonomskih i političkih veza.
Istovremeno, naglašena je i važnost reformskog puta, dobrosusedskih odnosa i sveobuhvatne saradnje u okviru regionalnih inicijativa.
I dok u diplomatskim krugovima u Briselu naglašavaju važnost takvog „političkog signala sa najvišeg evropskog nivoa“, evropski analitičari smatraju da to, „još jedno slovo na papiru“ i ma sa kako visoke pozicije dolazilo, ono ne znači mnogo bez konkretne akcije, konstatuje Dojče Vele.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković rekao je da je sinoć najviše bilo reči o dešavanjima u Makedoniji i Bosni i Hercegovini.
U očekivanja EU ubraja se i nastavak normalizacije odnosa Srbije i Kosova, demarkacija granice između Kosova i Crne Gore i nastavak reformi u celom regionu.
U zaključcima samita EU lidera, kako prenosi Radio slobodna Evropa, stoji da će Evropski savet nastaviti da razmatra krhku situaciju na Zapadnom Balkanu.
Naglašava se važnost nastavka reformskog puta, dobrosusedski odnosi i inkluzivne regionalne incijative o saradnji.
Reafirmišući nepodeljenu podršku evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana, Evropski Savet naglašava da EU ostaje posvećana regionu i uključena na svim nivoima, da bi podržali stabilnost, te produbli političke i ekonomske veze sa regionom i unutar njega“, navodi se pod tačkom 13. zaključaka samita lidera EU.
Iako u završnom dokumentu države nisu pomenute pojednično, jasno je da se EU osvrće na dugoročne aspiracije ka EU, Crne Gore, BiH, Srbije, Kosova, Makednije i Albanije, navodi RSE.
EU lideri se obavezuju na nedovosmislenu podršku zemljama Zapadnog Balkana, u nameri da se bore protiv smanjenja ruskog uticaja u regionu, te obnove aspiracije regiona za priključivanje EU bloku, rekli su ranije i diplomatski izvori Rojtersu.
U dokumentu koji su pripremile EU diplomate, Rusija neće biti javno pomenuta imenom, niti će biti zadata nova politika EU za Balkan.
Naglasiće, međutim, da samo oslanjanje na privlačnost težnje ka EU članstvu nije dovoljno za prevazilaženje političkih kriza, borbu protiv korupcije i podjela u regionu, navodi britanska agencija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.