Potpredsednik Evropske komisije za promociju evropskog načina života Margaritis Shinas ocenio je danas da Turska ima mnogo toga da dobije ako sarađuje sa Evropskom unijom (EU) na suzbijanju dolazaka migranata sa kiparskih aerodroma i obala.
On je izrazio nadu da će Turska pokazati isti stepen saradnje na suzbijanju dolazaka migranata na Kipar kao kada je pomogla Uniji da se izbori sa beloruskim „hibridnim napadom“ i prelaskom migranata preko granice u Poljsku.
Shinas je danas posetio tampon zonu pod kontrolom UN na etnički podeljenom mediteranskom ostrvu Kipar, a sledećeg meseca će otputovati u Tursku na razgovore kako bi procenio načine na koje migranti stižu na sever Kipra, bilo letovima iz Istanbula ili brodom sa južne obale.
„Ono što danas vidim ovde duž zelene linije je šokantno, drugačije vidim problem nego kada gledam iz daljine. Kipar sa svojim ograničenim resursima mora da podnese nesrazmerno opterećenje“, rekao je Shinas.
On je rekao će da EU dati značajnu finansijsku pomoć Kipru kako bi se izborio sa dolaskom migranata.
Kipar beleži povećanje broja migranata od kojih 85 odsto stiže prvo na sever a zatim prelazi preko granične zone UN.
Do podele ostrva došlo je 1974, kada je Turska izvršila invaziju nakon državnog udara koji je imao za cilj ujedinjenje Kipra sa Grčkom.
Kiparski zvaničnici optužili su Tursku da namerno usmerava migrante ka severu ostrva i da je Kipar poslednjih godina primio više migranata po glavi stanovnika nego bilo koja druga zemlja EU.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.