Vođe EU okupile su se danas da razmotre nove načine da podstaknu proizvodnju municije za Ukrajinu i razgovaraju o ratu u Gazi i zabrinutosti oko planova Izraela da pokrene kopnenu ofanzivu na grad Rafu.
Ukrajinske zalihe municije su jako male i Rusija ima više vojnika i bolje naoružanih.
Raste, takođe, svest da EU mora da brine o sopstvenoj bezbednosti kako se u izbornoj kampanji u SAD pokreću pitanja oko posvećenosti Vašingtona njegovim saveznicima.
Uoči samita EU u Briselu predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel rekao je da se Evropljani suočavaju sa trenutkom koji predstavlja prekretnicu. „Hitnost, intezitet i nepokolebljiva odlučnost su imperativ“, rekao je on.
Na stolu su novi planovi, između ostalog, da se upotrebi dobit od zamrznute ruske imovine za kupovinu oružja i municije za Ukrajinu.
Na početku dvodnevnog sastanka generalni sekretar UN Antonio Gutereš će se pridružiti evropskim vođama, delimično da ohrabri neke zemlje članica da nastave finansiranje UN agenciju za pomoć palestinskim izbeglicama (UNRWA), koja je glavna za pružanje pomoći u Gazi. Više zemalja prekinulo je finansiranje te agrencije posle optužbi Izraela da je njenih 12 zaposlenih, od 13.000 koliko ih je u Gazi, učestvovalo u napadu palestinskog Hamasa na Izrael, 7. oktobra prošle godine, čime je pokrenut rat.
Agencija je otpustila te zaposlene, ali više od deset zemalja prekinulo je finansiranje, u vrednosti od 450 miliona dolara, što je gotovo polovina njenog budžeta za 2024.
Početkom ovog meseca Evropska komisija objavila je da će platiti 50 miliona evra agenciji pošto je prihvatila da stručnjacima koje nađe EU, nadziru kako ona proverava svoje zaposlene da identifikuje ekstremiste. Nemačka, između ostalih zemalja, nije nastavila finansiranje UNRWA.
Rat između Izraela i Hamasa naterao je 80 odsto od 2,3 miliona stanovnika Gaze da napuste svoje domove, i zvaničnici UN kažu da četvrtina stanovništva gladuje. UNRWA je glavni snabdevač, hrane, vode i skloništa ali je na ivici finansijskog kolapsa.
Takođe raste zabrinutost zbog najavljene izraelske kopnene ofanzive protiv Hamasa u Rafi, najjužnijem gradu Gaze blizu granice sa Egiptom, gde se veliki broj stanovnika sklonilo na preporuku Izraela kada je počeo rat.
Plan Izraela o napadu na Rafu izazvao je alarm u svetu zbog mogućeg stradanja stotina hiljada civila koji su se tu sklonili.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je rekao da njegova zemlja ne može da dostigne potpunu pobedu protiv Hamasa bez ulaska u Rafu.
U nacrut saopštenja sa samita, lideri EU se spremaju da naglase da bi takva operacija „pogoršala već katastrofalnu humanitarnu situaciju i sprečila hitno potrebno snabdevanje osnovnih usluga i humanitarne pomoći“.
Očekuje se takođe da će EU dati zeleno svetlo Bosni i Hercegovini za početak pregovora o pridruživanju Uniji, uz određene uslove.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.