"Održavanja statusa kvo nije opcija": EU zatvara predstavništa u više država, poznato i zbog čega 1Foto: EPA-EFE/RONALD WITTEK

Evropska komisija planira dramatično smanjenje broja ljudi koji rade u mnogim njenim ambasadama dok bi povećala broj zaposlenih u zemljama za koje smatra da blok ima strateški interes, navodi se u dokumentu do kojeg je došao Politico.

To stvara zabrinutost da će Evropska unija izgubiti diplomatski značaj u regionima poput Afrike i Latinske Amerike.

„Ostavićemo malu delegaciju na mestima kao što su Sudan ili Niger, to je samo pogrešna poruka, posebno kada imamo američku administraciju koja izgleda manje zainteresovana za spoljni svet“, rekao je zvaničnik EU, govoreći pod uslovom da ostane anoniman.

Drugi zvaničnik je rekao da u internim razgovorima o ovom projektu „postoje jasne brige da bi Rusija ili Kina mogle da popune svaki vakuum koji stvorimo“.

Predložena smanjenja su usledila nakon što je Služba EU za spoljne poslove (EEAS), diplomatska ruka bloka, prevazišla svoj budžet za 2024. a koji bi sledeće godine bio još lošiji zahvaljujući rastu troškova i inflaciji.

„Održavanje statusa kvo nije opcija“, navodi se u dokumentu sa oznakom „poverljivo“.

Dodaje se: „EU je potrebna mreža delegacija koja je bolje prilagođena novim političkim i političkim prioritetima. Ovo se mora postići u okviru ograničenog budžetskog konteksta“.

Blok ima 145 kancelarija širom sveta koje funkcionišu kao ambasade EU. Cilj je fokusiranje na zemlje „u kojima leže primarni interesi EU“.

Državni službenici EU smišljaju ideje da imaju više „ciljani pristup“ prema svojim ambasadama.

Brisel razmišlja o zemljama koje imaju za cilj da se pridruže EU ili koje leže u neposrednom susedstvu bloka, zemljama G20, „političkim i ekonomskim silama“ u nastajanju i zemljama u kojima „nestabilnost predstavlja pretnju interesima EU“.

Stav Komisije je da se reforma uklapa u projekat Global Gateway, odgovor EU na kinesku mrežu trgovinskih i infrastrukturnih projekata koji obuhvataju čitav svet.

Ako Brisel želi da bude bolji u dopiranju do trećih zemalja, „treba da preispitamo organizacionu postavku“, rekao je visoki zvaničnik Komisije.

Ali kritičari reforme ističu da se spoljna politika EU ne može svesti na Global Gateway.

Jačanje diplomatskog otiska EU u tim zemljama znači da Brisel mora delimično da se povuče sa drugih mesta. Delegacije u mnogim zemljama Afrike, Azije i Latinske Amerike bile bi mnogo ograničenije, piše u listi u koju je uvid imao Politico.

U Africi, na primer, EU razmatra ograničavanje svog prisustva u preko 30 zemalja. U Latinskoj Americi, čak i velika sila poput Brazila je na listi smanjenja.

Predložena smanjenja dolaze uprkos obećanju EU iz 2019. o „zaokretu ka Africi“.

Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije, posetila je Adis Abebu, glavni grad Etiopije i sedište Afričke unije, na svom prvom putovanju u inostranstvo kako bi istakla važnost kontinentalnog suseda EU. Ali od tada, Evropa se bori da zadrži zamah u odnosima.

Neki zvaničnici EU strahuju da će smanjenje broja ambasada samo pogoršati stvari.

„Ako ostavimo samo šefa delegacije i šofera, onda je to jednostavno pogrešno“, rekao je prvi zvaničnik EU.

Treći zvaničnik je govorio o „čudnim idejama koje lebde okolo“, poput stvaranja čvorišta u Indiji koje će se baviti i njenim najvećim rivalom Pakistanom.

Da bi se smanjili troškovi, EU takođe predlaže da se preklapanja stranih delegacija za tela kao što su Evropska investiciona banka ili Evropske operacije civilne zaštite i humanitarne pomoći konsoliduju sa misijama EEAS.

Ako do promene dođe, nova diplomata EU Kaja Kalas morala bi da se nosi sa velikim otpuštanjima baš na početku svog mandata.

Neke od manjih članica EU pomno prate predloženu reformu. Često nemaju široku mrežu nacionalnih ambasada, pa se oslanjaju na ispostave EU za obaveštajne podatke i pristup stranim zvaničnicima.

O preporukama će u decembru raspravljati Kalas i nova Evropska komisija.

„To je uobičajena stvar, ove ideje se plasiraju od strane INTPA kada postoji vakuum na vrhu spoljne službe“, rekao je jedan od zvaničnika, misleći na ogranak Komisije koji se bavi međunarodnim partnerstvom.

Ideja je da se dođe do nekog odbijanja unutar Službe za spoljne poslove.

„Mi smo u situaciji kada je budžet ograničen, tako da sve ideje moraju da se stave na sto, ali ova ideja nije sazrela“, rekao je zvaničnik EEAS.

Piter Stano, portparol EEAS, rekao je: „Svaka strateška odluka o mreži delegacija EU zavisiće od smernica koje daju“ Kalas i Koledž komesara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari