Evakuacija Srba iz Sudana za sada nemogića, Dačić tražio pomoć od Francuske 1Foto: EPA-EFE/STRINGER

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić izjavio je danas da je ministarku spoljnih poslova Francuske, Katrin Kolona, zamolio za pomoć u evakuaciji nekoliko desetina državljana Srbije koji žive ili rade u Sudanu, a koji su izrazili želju da napuste tu zemlju.

On je, nakon susreta sa Katrin Kolona rekao da ju je zamolio da razmotri mogućnost da Francuska, kad to već radi za svoje državljane, pokuša da pomogne u evakuaciji državljana Srbije u Sudanu.

“Tražićemo od svojih partnera da pomognu, jer Srbija nema sama tu mogućnost. Neke arapske zemlje su izvele kompletnu evakuaciju, ali bez posebnih bezbednosnih faktora, što Srbija nije u stanju da uradi”, istakao je Dačić, prenosi Tanjug.

„U Sudanu je oko 100 državljana Srbije, oko 30 njih želi da se evakuiše, ali to u ovom trenutku nije moguće“, rekao je za RTS ambasador Srbije u Egiptu Miroslav Šestović.

Pozivao je građane u Kartumu da se pridržavaju svih apela i da se ne udaljavaju od mesta prebivališta.

U Sudanu, uprkos ponovo dogovorenom primirju, borbe ne prestaju. Dve zaraćene vojne frakcije za sada ne mogu da dogovore prelazak zemlje na civilnu vlast.

Ambasador Srbije u Egiptu Miroslav Šestović izjavio je sinoć za RTS da se najžešće borbe vode u Kartumu, oko generalštaba u centru grada, aerodroma i predsedničke palate, gde i živi najveći broj srpskih državljana, koji su na spisku za evakuaciju.

“Sve je teže nabaviti osnovne životne namirnice. To je problem sa kojim se suočavaju svi stanovnici Kartuma. Dobar deo stranih državljana odlazi iz Kartuma. Naša procena je da je do 100 srpskih državljana u Sudanu“, navodi ambasador.

Prema njegovim rečima, svi kapaciteti su angažovali u cilju da se zaštite, kao i da se pomogne našim državljanima.

“Sve zemlje planiraju evakuaciju svojih državljana, ali znaju da to u ovom trenutku nije moguće. Najvažnije je u ovom trenutku i naši i strani državljani budu na bezbednom i da čekaju rezultat diplomatskih napora u cilju prekida neprijateljstava“, kaže Šestović.

Ahmed Abdel Mouti, počasni konzul Srbije u Sudanu gostovao je u jutarnjem programu Redakcija na Kurir TV, te je pojasnio kakvi su izgledi za primirje u Sudanu, kao i kako su i gde naši državljani koji su se zatekli u jeku borbi u Sudanu.

– U kontaktu smo sa svim diplomatskim misijama. Za sada je evakuacija nemoguća. Dok se tamo malo ne smiri, to neće biti moguće. Sinoć su bile najžešće borbe, kada je vojska krenula da čisti „pobunjenike“. Na ušću Nila u Kartumu, to je kao Beograd i Novi Beograd, vojska je počistila sa jedne strane, a ovi imaju oko sto hiljada pripadnika i imaju dosta gubitaka. To je jaka pešadija. Sada je sedmi dan ratovanja, kada im ponestaje municija, i vojska na to računa tako što im zaustavlja linije logistike. Gađaju ih sa više strana. Vojska ima sve i oklopna vozila i dronove i sve – rekao je.

Podsetio je da je Sudan treća najjača zemlja po pitanju vojnog naoružanja.

– Ne postoji još uvek konačan broj žrtvi. Sada govore da ih ima oko 2.700 ranjenih, ali to nije tačan broj, znaće se sve kada se sukob završi. Ne pridržavaju se primirja tako da je teško da se bilo ko evakuiše – rekao je i poručio građanima Srbije da sede i da čekaju prvu priliku da se evakuišu.

– Na prvu priliku kada krene evakuacija stranci da se priključe. Aerodrom ne dolazi u obzir. Čak, i ako pistu otvore, opet nema tamo ničeg. Nije tu stvar samo mesto gde će da se sleti, već i cela aerodromska logistika i pritom u tom delu se i dalje puca – ukazao je .

Kaže da ne pamti kada je u Kartumu bilo ovakvih situacija poput aktuelne.

– Za sada tu nije bilo konflikta, to je jedna normalna zemlja, pa je ovo iznenađenje za sve. U ovom obimu u glavnom gradu, nikad nije bilo pucnjave – dodao je Abdel Mouti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari