Evropa puca pod teretom novog talasa ukrajinskih izbeglica 1Foto: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Evropa puca pod novim talasom ukrajinskih izbeglica koje su bile prinuđene da napuste svoje domove jer su ih ruski napadi na elektrane ostavili bez grejanja i struje, piše britanski Telegraf.

Mađari, na primer, veoma osećaju nadolazeći pritisak. Od početka invazije Vladimira Putina u Mađarsku je sa ukrajinsko-rumunske granice ušlo 963.812 izbeglica. Na svom vrhuncu, u jednom danu stiglo je više od 25.000 Ukrajinaca, uglavnom žena i dece, prenosi Jutarnji.hr.

Dolasci su počeli da opadaju sredinom marta, ali se ponovo povećavaju i Mađari se već spremaju da prime desetine hiljada novih izbeglica.

„Rekli su da su došli u Mađarsku zbog nestanka struje i zato što im je hladno i nemaju grejanje. Očekujemo da će broj eksplodirati zimi“, kaže Aleksandra Sentkiralji, portparolka vlade u Humanitarnom tranzitnom punktu u Sportskom centru u Budimpešta.

Većina Ukrajinaca koristila je Mađarsku kao tranzitnu destinaciju. Tačan broj izbeglica koje borave u Mađarskoj nije jasan jer Ukrajinci imaju sporazum o bezviznom režimu sa EU, ali je do sada odobreno 27.993 zahteva za azil od 31.313 zahteva od početka rata.

Na drugom emstu u Evropi, sistem je blizu tačke loma. Više od milion Ukrajinaca stiglo je u Nemačku, gde su opštine upozorile da ne mogu da prime više ljudi.

Postavljeni su šatori i privremena skloništa jer su migrantski centri puni. Policija sumnja da su požari u dva hotela u kojima borave ukrajinske izbeglice u Rostoku, na severoistoku Nemačke, i Baucenu, istočno od Drezdena, politički motivisani.

Poljska je na prvoj liniji krize, sa više od 1,4 miliona Ukrajinaca koji je sada zvanično registrovan u zemlji i očekuju novi talas izbeglica tokom zime.

Postoji ogromna domaća podrška Ukrajini, ali kriza troškova života počinje da utiče na ekonomiju. Od sredine narednog meseca Ukrajinci koji žive u zajedničkom smeštaju i koji imaju posao moraće da plate polovinu troškova smeštaja.

Irska vlada je najavila da će sledeće godine za smeštaj 100.000 ukrajinskih izbeglica koštati 2,5 milijardi evra i nagovestila je da bi mogla da primi do 200.000 ukrajinskih izbeglica.

Ali Dablin se bori da pronađe smeštaj za sve Ukrajince, sa kamperskim krevetima u vojnom stilu koji su razasuti oko sportskih centara.

Mađarska je do sada potrošila 68 miliona evra i dodatnih 21,1 milion evra iz fondova EU na svoj humanitarni program, uprkos svom tvrdom stavu o imigraciji i tinjajućim tenzijama sa Kijevom. Budimpeštanski centar je otvoren 24 sata, a za mačke i pse na raspolaganju su medicinska pomoć i veterinar. Mađari su centar preplavili donacijama igračaka i odeće.

Izbeglicama koje stižu na južnu granicu sa Srbijom, međutim, nije priređena topla dobrodošlica. Svakog dana oko 200 mađarskih zatvorenika šalje se na 175 kilometara dugu ogradu koju je podigla Mađarska da popravi štetu nastalu pokušajima proboja.

Zid visok četiri metra, sa električnim ogradama i prekriven žiletom žicom, veoma je kontroverzan, ali je vlada u petak saopštila da će ojačati barijeru, raspoređujući dodatnih 60 zatvorenika svakog dana na održavanje.

U pograničnom gradu Roszke, Levente Bauko, pukovnik policije, kaže da ilegalni migranti svakodnevno pokušavaju da prođu kroz ogradu. Oni bi pokušavali da pređu prelaz u isto vreme, što bi koordinirali trgovci ljudima na različitim mestima kako bi povećali svoje šanse za prolaz.

Koriste merdevine i šrafove. Neki su, kaže Bauko, počeli da pokazuju puške čuvarima ili da pucaju u vazduh, u pokušaju da zastraše graničnu kontrolu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari