Evropa u strahu od drugog talasa pandemije 1Pariz Foto: EPA-EFE/IAN LANGSDON

Širom Evrope, od Francuske i Italije, preko Španije i Švajcarske do Hrvatske, broj novozaraženih virusom korona je u porastu što je izazvalo strah od drugog talasa pandemije, dok vlade pokušavaju da pronađu najbolja rešenja za povratak đaka u škole.

U Francuskoj je tokom poslednja 24 sata zabeleženo 5.429 novoobolelih, što je rekordan broj posle vrhunca epidemije početkom aprila, a premijer Žan Kasteks upozorava da, iako država igra važnu ulogu, „svako mora da učestvuje u borbi protiv epidemije“.

U Italiji je prijavljeno 1.367 novih slučajeva i 13 preminulih. Španski regionalni lideri su najavili da će se sastati sa zvaničnicima iz oblasti zdravstva i obrazovanja kako bi se koordinirao povratak u školu, dok broj novozaraženih i dalje raste, sa 3.594 nova slučaja za poslednja 24 sata.

Trenutno je Madrid najteže pogođen epidemijom, ali u regionu Andaluzija na jugu zemlje je zabeležen rekordno visok broj novozaraženih (846) još od marta.

Kako prenosi Bi-Bi-Si, letnji turizam je od ključnog značaja za hrvatsku ekonomiju, ali je takođe doprineo i naglom porastu broja zaraženih, sa rekordnih 358 novih slučajeva u ovoj zemlji sa oko 4,2 miliona ljudi.

Švajcarska je dostigla najviši broj infekcija od aprila, a najteže je pogođen Cirih, gde je u klubovima uvedena obaveza nošenja maski na žurkama za više od sto ljudi, sa sloganom „nema maske, nema žurke“.

Prema podacima koje je juče objavio Univerzitet Džon Hopkins, u celom svetu je broj zaraženih premašio 24,1 miliona i zabeleženo je preko 825.000 smrtnih slučajeva.

Kasteks je saopštio da je virus sada četiri puta rasprostranjeniji u francuskoj populaciji nego pre mesec dana i da je 21 oblast u zemlji klasifikovana kao „crvena zona“.

– Epidemija se zahuktava i sada je vreme kada moramo da intervenišemo, rekao je on i upozorio da će, ako Francuska ne bude brzo reagovala, širenje virusa postati „eksponencijalno“.

Francuski premijer kaže da se virus sada širi prvenstveno među mlađom populacijom, te da broj prijema u bolnice postepeno raste i sada je oko 800 nedeljno.

Kasteks je rekao da je, iako se „virus širi po celoj zemlji“, „cilj da se učini sve što je moguće kako bi se izbegla potpuna izolacija, naročito kada je u pitanju zatvaranje granica“.

On je naveo da ministarstvo zdravlja radi na pripremi planova za restriktivne mere na lokalnom i nacionalnom nivou.

On je najavio i da će za Pariz, koji je već proglašen „crvenom zonom“, biti obavezno nošenje maski u celom gradu.

To pravilo već važi za neke ulice i gradske oblasti, ali Kasteks kaže da će šef policije i gradonačelnica Ana Idalgo proširiti ovu meru na teritoriju celog grada.

Ove nedelje je obaveza nošenja maski uvedena u drugom po redu najvećem gradu u Francuskoj, Marseju. Ministar zdravlja Olivije Veran je obećao da će se povećati broj testiranja, tako da bi u septembru trebalo da bude urađeno po milion testova svake sedmice i rekao da je cilj da testovi budu „dostupni svima kojima trebaju i koji žele da se testiraju“.

Nemačka jača mere

Zbog povećanog broja novozaraženih, Nemačka će pojačati restriktivne mere, što će, između ostalog, uključivati povećanje novčanih kazni za nenošenje maski. Zemlja beleži oko 1.500 novih slučajeva dnevno, što je najveći broj od kraja aprila.

Novčane kazne od najmanje 50 evra biće uvedene za one koji ne nose maske na mestima gde je to obavezno. Nemačka će do kraja godine zabraniti i prisustvo publike na stadionima, kulturnim mestima, festivalima i sajmovima.

Vlasti su pozvale građane da broj osoba sa kojima su u kontaktu smanje što je više moguće, da ograniče privatna okupljanja na 25 ljudi, da poštuju minimalnu distancu od 1,5 metar i da biraju sastanke na otvorenom.

U Nemačkoj je do juče zabeleženo 237.936 slučajeva korona virusa i 9.285 umrlih, sa 1.507 novoobolelih u prethodna 24 sata, prema podacima instituta Robert Koh.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari