Evropska komisija: Agresija Rusije na Ukrajinu kvari ekonomske perspektive EU 1Foto: EPA EFE/ OLIVIER HOSLET

Ruska agresija na Ukrajinu nastavlja negativno da utiče na ekonomiju EU koja će zabečežiti manji rast i veću inflaciju nego što se ranije očekivalo.

U Letnjim (privremenim) ekonomskim prognozama predvidja se da će rast ekonomije EU u ovoj godini biti 2,7 odsto, a u sledećoj 1,5 odsto.

Proletos je ekonomski rast u EU u 2022. prognoziran na 2,7 odsto a u 2023. na 2,3 odsto.

Evropska komisija navela je da su se mnogi rizici iz prolećnih prognoza materijalizovali i da je ruska agresija na Ukrajinu donela dodatni pritisak na cene energije i hrane.

To je pak doprinelo jačanju globalnog inflatornog pristiska i smanjenju kupovne moći domaćinstava. Takodje je izazvalo brži odgovor monetane politike nego što se prethodno očekivalo.

Ekonomija EU posebno je osetljiva na razvoj situacije na tržištu energije zbog velike zavisnosti od ruskog fosilnog goriva, kao i na slabljenje globalnog rasta koje umanjuje spoljnu tražnju, navela je Komisija.

Kako se ističe, ekonomija EU nastaviće da raste ali znatno sporije nego što se očekivalo proletos.

Istovremeno se predvidja da će inflacija dostići istorijski maksimum u 2022, od 8,3 odsto na nivou EU i 7,6 odsto u zoni evra, pre nego što u 2023. popusti na 4,6 odnosno četiri procenta.

Komisija je navela da rizici po ekonomske aktivnosti i inflaciju u velikoj meri zavise od razvoja situacije sa ratom i posebno njegovih posledica na snabdevanje Evrope gasom.

Potpredsednik Evropske komisije za ekonomiju koja radi za ljude Valdis Dombrovskis rekao je na predstavljanju prognoza da će ekonomski rast značajno usporiti u drugoj polovini godine ali da će dobiti veću snagu 2023.

„S obzirom na visoku inflaciju i pritezanje finansijskih uslova, biće važno naći pravu ravnotežu izmedju kretanja ka mudrijem fiskalnom stavu i zaštite najosetljivijih“, rekao je Dombrovskis.

Evropski komesar za ekonomiju Paolo Djentiloni rekao je da akcije Moskve remete snabdevanje energentima i žitom, doprinose rastu cena i slabljenju poverenja.

„Pošto su tok rata i pouzdanost snabdevanja gasom nepoznati, prognoza je podložna velikoj neizvesnosti i rizicima. Da bi se kretala ovim nemirnim vodama, Evropa mora da pokaže liderstvo“, rekao je Djentiloni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari