Evropska komisija: Ograničen napredak BiH u oblasti ekonomskih kriterijuma 1Foto: Beta/Merima Spahić

Bosna i Hercegovina je u oblasti ekonomskih kriterijuma postigla ograničen napredak i nalazi se „u ranoj fazi uspostavljanja funkcionalne tržišne ekonomije“, navedeno je u današnjem izveštaju Evropske komisije o napretku za 2020. godinu.

U tom izveštaju piše da je „kvalitet privrednog upravljanja bio otežan zbog zastoja u uspostavljanju vlasti i nedovoljne saradnje na entitetskim i državnom nivou“.

To je onemogućilo unapređenje poslovnog okruženja koje ima značajne slabosti, vladavine prava, nadzorne i regulatorne institucije.

U izveštaju piše da je snažna domaća potražnja pogodovala ekonomskom rastu, odražavana značajnim prilivom doznaka radnika u inostranstvu i niskom stopom inflacije.

Delegacije EU u BiH je iz izveštaja prenela da je javni sektor i dalje „preglomazan“, finansijski sektor stabilan, uz povećanje kredita i pad nezaposlenosti, delom i zbog značajnog odliva radne snage.

Konstatuje se da je epidemija KOVID-19 dovela do naglog pada ekonomskih aktivnosti i pogoršanja na tržištu rada.

Ocenjeno je da je BiH, ukupnno gledano, postigla ograničen napredak i da je „još u ranoj fazi u smislu kapaciteta potrebnih da se nosi sa konkurentskim pritiskom i tržišnim snagama u EU“.

U izveštaju Evropska komisija upozorava da je ukupan kvalitet obrazovanja i dalje nizak, a da su mere za poboljšanje transportne i energetske infrastrukture i dalje nedovoljne.

„Obim strukturnog prilagođavanja je ograničen, premda je došlo do određene diversifikacije u trgovinskoj strukturi zemlje“, stoji u izveštaju.

Evropska komisija je ocenila da je Bosna i Hercegovina nastavila da aktivno učestvuje u regionalnoj saradnji i održavanju dobrosusedskih odnosa.

„Postignut je napredak u usklađivanju sa Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom Unije, te ga je potrebno nastaviti“, navedeno je u izveštaju.

Još je konstatovano da je BiH sveukupno u ranoj fazi, odnosno da ima „određeni nivo pripremljenosti i sposobnosti da preuzme obaveze iz članstva u EU“, ali treba značajno ubrzati proces usklađivanja s pravnim tekovinama EU, i sprovoditi prateće propise.

„Tokom izveštajnog perioda ostvaren je nikakav ili ograničen napredak po različitim poglavljima pravne tekovine EU“, upozorava Evropska komisija u izveštaju.

Posebnu pažnju, kako je ocenjeno, treba posvetiti slobodi kretanja robe, pravu poslovnog sedišta i slobodi pružanja usluga, informacionom društvu i medijima.

Takođe, posebnu pažnju treba posvetiti i mnogobrojnim drugim oblastima: poljoprivredi i razvoju sela, ribarstvu, transportnoj politici, energetici, ekonomskoj i monetarnoj politici, statistici, socijalnoj politici i zapošljavanju, preduzetništvu i industrijskoj politici, regionalnoj politici i koordinaciji strukturnih instrumenata, obrazovanju i kulturi, zaštiti potrošača i zdravlja, finansijskoj kontroli.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari