Evropska komisija počela postupak protiv Poljske zbog komisije za ruske uticaje 1Foto: Ljiljana Bukvić

Evropska komisija (EK) počela je postupak protiv Poljske zbog nove poljske državne Komisije za istragu ruskih uticaja na bezbednost od 2007. godine koja po oceni opozicije, ali i pravnih stručnjaka i američke administracije može biti lako zloupotrebljena da eliminiše protivnike vlasti iz javnog života i baci senku na legitimnost jesenjih parlamentarnih izbora.

„EK je odlučila da pokrene postupak za kršenje obaveza zemalja članica i poslaće zahtev Poljskoj da to ispravi“, kazao je danas potpredsednik EK Valdis Dombrovskis, javljaju poljski mediji.

Odmah pošto je predsednik Andžej Duda krajem maja potpisao Zakon o formiranju državne komisije za ruske uticaje na bezbednosti Poljske od 2007. do 2022. godine, potpredsednik EK Didije Rejnders izrazio je bojazni da slabi demokratiju zato što će komisija moći da zabranjuje Poljacima, posebno poltičkim neistomišljenicima vlasti obavljanje javnih funkcija.

„Naš cilj je jasan – istraga i ograničenje ruskih uticaja u Poljskoj i Evropi. Ubedjeni smo da u tome treba da se povežu sve demokratske države i institucije. Mirno ćemo predati pravne argumente kada saznamo kakve su to bojazni EK,“ kazao je danas povodom postupka poljski ministar za EU Šimon Šinkovski vel Šenk.

Poljska opozicija, nezavisni mediji, ali i pravni autoriteti u zemlji novi zakon o formiranju komisije nazvali su prekim sudom jer krši ravno 13 članova poljskog ustava i Leks Tusk jer vladajući konzervativci iz stranke Pravo i Pravda i njihov lider Jaroslav Kačinjski ne kriju da im je glavni cilj da bivšeg poljskog premijera, sada lidera opozicije Donalda Tuska eliminišu uz javnog života.

Sam Zakon o komisiji vrlo maglovito formuliše šta su to ruski uticaji, a na odluke te komisije čije čanove bira parlament može se žaliti samo upravnom sudu, komisija ima pristup poverljivim dokumentima svih institucija, čak pravo na čuvanje tajne pred njom nemaju advokati ili novinari, a istraživaće ne samo zvaničnike i političare već i novinare, poslovne ljude, nevladine organizacije, gotovo sve u Poljskoj.

Odluka komisije da je neko radio pod ruskim uticajem premda nije prekršio nikakav zakon značiće u stvari privremenu političku i javnu smrt, pošto može da zabrani na 10 godina obavljanje bilo kakve funkcije ili posla u kome se troši javni novac, a takodje na 10 godina pristup poverljivim podacima.

Samo pet dana pošto je potpisao kontroverzni zakon posle žestoke kritike iz SAD i EU, predsednik Duda je podneo Sejmu parlamenta izmene tog zakona gde je nastojao da ukloni najproblematičnije paragrafe i pre svega spreči da u komisiji budu poslanici, a uveo je pravo žalbe.

„Menjam i pitanje upravnog suda. Upravni sudovi ne mogu da preispituju samu odluku već samo da li je bila formalno doneta u skladu sa zakonom o postupku. Predlažem da se žalbe na odluke komisije podnose Apelacionom sudu“, kazao je Duda.

Predložio je i da se ukinu kazne, a da se samo donosi odluka da je ovo ili ono lice delovalo pod ruskim uticajem i da se oceni da je nepodesno za javne funkcije.

Ni Dudin predlog izmena nije međutim sprečio skoro pola miliona Poljaka da 4. juna na 34. godišnjicu prvih delimično slobodnih izbora izadju u protestni pohod protiv vlade centrom Varšave na poziv bivšeg premijera, sada lidera opozicije Donalda Tuska.

Prema anketama kap koja je prelila čašu i navela Poljake da se u tako neočekivanom broju odazovu Tuskovom pozivu na protest bila je upravo ova nova komisija za ruske uticaje koja po oceni američke administracije može da ugrozi legitimnost jesenjih parlamentarnih izbora.

Ukoliko EK ne bude zadovoljna objašnjenjima zvanične Varšava, a komisija počne rad postupak može da se nastavi sve do toga da EK tuži Poljsku sudu EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari