Evropska komisija pozdravila je danas politički sporazum koji je postignut između Evropskog parlamenta i Evropskog saveta o Evropskoj uredbi o slobodi medija, koju je Komisija predložila u septembru prošle godine.
Nova pravila će bolje zaštititi uređivačku nezavisnost, medijski pluralizam, obezbediti transparentnost i pravičnost i doneti bolju saradnju medijskih vlasti kroz novi Evropski odbor za medije, što uključuje garancije bez presedana za novinare da slobodno i bezbedno obavljaju svoj posao, navodi se u saopštenju EU Info centra.
Kako se ističe, ovaj novi set pravila će, takođe, obezbediti da mediji – javni i privatni – mogu lakše da rade preko granica na unutrašnjem tržištu EU, bez pritiska i uzimajući u obzir digitalnu transformaciju medijskog prostora.
Evropska uredba o slobodi medija će zaštititi uređivačku nezavisnost tako što će se zahtevati od država članica da poštuju efektivnu uređivačku slobodu pružalaca medijskih usluga, uz poboljšanje zaštite novinarskih izvora, uključujući i borbu protiv upotrebe špijunskih softvera.
Osiguraće nezavisno funkcionisanje medija javnih servisa, uključujući garantovanje adekvatnih, održivih i predvidljivih finansijskih sredstava i negovanje transparentnosti u imenovanju direktora ili članova upravnih odbora javnih servisa.
Garantovaće transparentnost vlasništva nad medijima kroz objavljivanje ciljanih zahteva za informacijama – na primer, pravna imena, kontakt detalji i vlasništvo.
Obezbediće mere zaštite od neopravdanog uklanjanja medijskog sadržaja od strane veoma velikih onlajn platformi, određenih u skladu sa Zakonom o digitalnim uslugama, ako je sadržaj proizveden u skladu sa profesionalnim standardima, ali se smatra nekompatibilnim sa uslovima i odredbama samih platformi.
Uvešće pravo prilagođavanja medijske ponude na uređajima i interfejsima, kao što su povezani televizori, omogućavajući korisnicima da promene podrazumevana podešavanja tako da odražavaju njihove preferencije.
Osiguraće da države članice pruže procenu uticaja koncentracije medijskog tržišta na medijski pluralizam i uređivačku nezavisnost putem testova pluralizma medija, kao i transparentniju metodologiju merenja publike za pružaoce medijskih usluga i oglašivače, kako bi se ograničio rizik od preuveličanih ili pristrasnih podataka o publici.
Utvrdiće uslove za opredeljivanje državnog oglašavanja pružaocima medijskih usluga i onlajn platformama, kako bi se obezbedila transparentnost i sprečila diskriminacija.
Novi nezavisni Evropski odbor za medijske usluge biće uspostavljen u skladu sa Evropskom uredbom o slobodi medija, a sastojaće se od nacionalnih medijskih vlasti ili tela i pomagaće mu sekretarijat Komisije.
Zadatak će mu biti da promoviše efikasnu i doslednu primenu okvira medijske uredbe EU, između ostalog davanjem mišljenja o uticaju koncentracija medijskog tržišta koje bi mogao da utiče na funkcionisanje unutrašnjeg tržišta medijskih usluga, kao i pružanjem podrške Komisiji u pripremi smernica o medijskim regulatornim pitanjima.
Odbor će, takođe, koordinirati mere u vezi sa medijima van EU koji predstavljaju rizik po javnu bezbednost i organizovaće strukturirani dijalog između veoma velikih onlajn platformi, medija i civilnog društva.
Postignuti politički sporazum sada podleže formalnom odobrenju Evropskog parlamenta i Evropskog saveta. Kada bude zvanično usvojena i objavljena u Službenom listu Evropske unije, uredba će biti obavezujuća u celini i direktno će se primenjivati u svim članicama nakon 15 meseci.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.