Evropska komisija preduzela prvi korak u pravnom postupku protiv Mađarske: Orban ima dva meseca 1Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Evropska komisija saopštila je da preduzima prvi korak u pravnom postupku protiv Mađarske zbog novog zakona za koji krši princip demokratije, povećavajući tako tenzije sa Budimpeštom dok kontinent ulazi u napetu izbornu sezonu, piše Gardijan.

Mađarski premijer Viktor Orban godinama se sukobljava sa Briselom oko demokratskih normi. Poslednjih meseci odnosi su se dodatno pogoršali zbog zabrinutosti da sve izolovanija mađarska vlada vodi spoljnu prorusku politiku i podriva zapadno jedinstvo.

Dok Budimpešta tvrdi da sprovodi reforme u skladu sa zahtevima EU, kritičari kažu da se Orban kreće ka daljem jačanju svoje moći kod kuće.

Mađarski parlament je u decembru usvojio zakon kojim se uspostavlja nova kancelarija za zaštitu suvereniteta sa širokim ovlašćenjima za istragu protiv Mađara aktivnih u javnom životu.

Nova kancelarija, koju vodi ličnost koja ima bliske veze sa vladajućom partijom Fides, može da traži od mađarskih obaveštajnih službi informacije o pojedincima i organizacijama, i to bez sudskog nadzora.

U današnjem saopštenju Evropska komisija je navela da je odlučila da pošalje zvanično pismo upozorenja Mađarskoj zbog kršenja zakona EU.

„Komisija smatra da mađarsko zakonodavstvo krši nekoliko odredbi primarnog i sekundarnog prava EU“, saopštila je komisija.

Izneta je duga lista standarda EU za koje veruje da novi zakon podriva, uključujući „princip demokratije i izborna prava građana EU“, kao i „pravo na zaštitu ličnih podataka, slobodu izražavanja i informisanja, sloboda udruživanja, izborna prava građana EU, pravo na efikasan pravni lek i pravično suđenje“.

Ovaj potez dolazi u napetom trenutku u složenim odnosima Brisela sa Budimpeštom, pošto je deo mađarskog finansiranja EU ostao zamrznut zbog zabrinutosti za vladavinu prava i dok se blok priprema za izbore za Evropski parlament u junu.

Bilo je značajnih kritika novog zakona unutar i izvan Mađarske. Nezavisni mađarski mediji upozoravaju da je zakon „sposoban da ozbiljno ograniči slobodu štampe“, dok vodeće grupe civilnog društva upozoravaju da je to „deo pokušaja vlade da ućutka sve kritičke glasove“.

Vlada SAD takođe je kritikovala zakon. U intervjuu za Gardijan prošlog meseca, američki ambasador u Budimpešti Dejvid Presman rekao je da stvaranje nove kancelarije za zaštitu suvereniteta predstavlja „ozbiljan korak unazad u mađarskoj demokratiji“.

Evropska komisija je saopštila da Mađarska ima dva meseca da odgovori na njeno pismo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari