Kada je Rusija februara 2022. izvršila punu agresiju na Ukrajinu to je označilo i početak promene mnogih proruskih narativa u Srbiji i pokrenuo proces preispitivanja stavova prema Rusiji i njenim postupcima.
Ove promene, kako je primetio Volodimir Cibulnik, istoričar i bivši otpravnik poslova Ukrajine u Bosni i Hercegovini (2018), očigledno nisu bile u korist Rusije, piše Evropska pravda (European Pravda).
Prema mišljenju Cibulnika, srpske vlasti, a posebno predsednik Aleksandar Vučić, sve više se suočavaju sa jasnim i „opasnim“ pitanjima građana, posebno mladih, koja zahtevaju jednako jasne odgovore: Zašto je „Kosovo Srbija“ a „Krim Rusija“, kada je Krim deo Ukrajine?
Po čemu se NATO bombardovanje Srbije 1999. razlikuje od ruskih raketnih udara na ukrajinske gradove?
„Ova pitanja i potraga za odgovorima počela su da menjaju stavove običnih Srba prema Rusiji“, primećuje Cibulnik.
On dodaje da su dosledna podrška Srbije Ukrajini u međunarodnim organizacijama, snabdevanje municijom i generalno pozitivna direktna interakcija između Volodimira Zelenskog i Aleksandra Vučića takođe doprineli opadanju naklonosti prema Moskvi.
On naglašava, međutim, da Srbi još nisu postali prijatelji Ukrajine. Ali su počeli da se pitaju da li je Rusija zaista prijatelj i saveznik.
„Primetivši trend porasta antiruskih raspoloženja u Moskvi je u početku došlo do zabune i razmišljanja: šta da radimo? Ekonomske veze sa Srbijom se ubrzano smanjuju, jeftini ruski gas je skoro nestao, a saradnja u odbrambenoj industriji se pomera ka NATO i Kini“, konstatuje Cibulnik.
U ovom trenutku, Ministarstvo spoljnih poslova Rusije i Rossotrudničestvo su se setili „meke moći“ i, tačnije, potencijala ruskog kulturnog kolonijalizma. Težište svog hibridnog ratovanja u Srbiji prebacili su na istoriju, umetničke izložbe, balet i muziku.
Skoro preko noći, neposredno pred Božić, ukazuje Cibulnik, srpski mediji bili su ispunjeni najavama brojnih kulturnih (ili pseudokulturnih) događaja: Dani Ermitaža, takmičenje u čitanju u čast 100. godišnjice Pionirskog kampa Artek, izložba posvećena Petru I, posete takozvanih poznatih ličnosti moskovskog baleta i opere i filmovi o ruskim carevima i ‘herojima'“.
„Ali kada osoba dobije istinitu informaciju, ona neizbežno uzvikne: ovo ne može biti istina! Toliko laži!“ kaže Cibulnik, kritikujući rusku propagandu.
Prema njegovim rečima, ukrajinska diplomatska predstavništva će, uz pomoć ukrajinske dijaspore, organizovati neke kontramere, doduše sa ograničenim resursima i malim sredstvima. Oni će slati protestne note, održavati izložbe, a povremeno će organizovati i koncerte.
„Ovde ne samo Ministarstvo spoljnih poslova, već i druga ministarstva, ona nacionalnog jedinstva, kulture i strateških komunikacija, omladine, sporta treba da pojačaju aktivnosti i pokažu svoj potencijal.
Ali ne putem direktiva i planova, već kroz organizovanje konkretnih događaja i pružanje stvarne podrške misijama u inostranstvu. Samo kombinovanjem napora može se pobediti ruska propaganda, čak i u Srbiji“, zaključuje Cibulnik, piše Evropska pravda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.