Evropska pravda: Zašto je rukovodstvo Srbije raspisalo vanredne izbore? 1foto FoNet Milica Vučković

Srbija ide na vanredne parlamentarne izbore 17. decembra. Ovu odluku doneo je predsednik zemlje Aleksandar Vučić, piše Evropska pravda.

Istovremeno, dodaje Evropska pravda, u glavnom gradu Srbije i nizu opština biće održani lokalni izbori.

Novi izbori bi mogli da se pokažu kao prilično izazovni za Vučića, navodi Evropska pravda i dodaje da je velika verovatnoća da će vladajuća koalicija izgubiti Beograd, gde su pozicije prozapadne opozicije sve snažnije.

Vučić je preduzeo korak koji je do sada pažljivo izbegavao da ga spreči. Njegova Srpska napredna stranka (SPP) udružiće snage na lokalnim izborima sa Srpskom radikalnom strankom (SRP) koju predvodi ratni zločinac Vojislav Šešelj.

Zahvaljujući vanrednim izborima u Vladi Srbije, neprijatna pitanja, poput uvođenja sankcija Rusiji i postizanja kompromisa sa Kosovom, sada je moguće odložiti do sledećeg leta.

Međutim, kako piše Evropska pravda, to nije jedini razlog za održavanje vanrednih izbora.

Vučić odgovara na aktivnost opozicije.

Protesti u Srbiji počeli su u maju nakon nekoliko masovnih pucnjava. Opozicija smatra da je uzrok ovih tragičnih incidenata atmosfera mržnje koju šire vodeći TV kanali pod kontrolom države.

Ovi protesti traju do danas i negativno utiču na rejting Vlade Srbije.

U ovoj situaciji, održavanje vanrednih izbora bez čekanja na dalje pogoršanje rejtinga izgleda razumno.

Uprkos Vučićevim izjavama, vanredni izbori nisu ključni zahtev demonstranata. Oni shvataju da dokle god vlast drži totalnu kontrolu nad televizijom, Vučićeva pobeda je gotovo zagarantovana.

Zbog toga je opozicija prvobitno zahtevala da se promeni rukovodstvo TV kanala pa tek onda raspisivanje novih izbora. Međutim, Vučić je odlučio da postupi na suprotan način, taktički nadmudrivši opoziciju.

Prilično je izvesno da novi izbori teško da će pojačati Vučićevo prisustvo u parlamentu. Gotovo je izvesno da neće povratiti većinu.

Ipak, ovoga puta srpska opozicija ima najveće šanse da pobedi na parlamentarnim izborima u poslednjoj deceniji.

Da bi sprečio opoziciju da pobedi na lokalnim izborima u Beogradu, Vučić je bio prinuđen da preduzme korak koji je do sada pažljivo izbegavao. Poznato je da će na izborima u Beogradu i još nekoliko opština SNP izaći zajedno sa Srpskom radikalnom strankom koju predvodi Vojislav Šešelj.

Vučić je nekada bio član Šešeljeve stranke i čak je bio njen potpredsednik. Međutim, shvatio je da je ova partija previše toksična jer se povezuje sa osuđenim ratnim zločincem i da će na Zapadu uvek biti negativno percipirana. Zato je Vučić napustio ovu političku snagu i osnovao SNP.

Iako će SRS i SNP na parlamentarnim izborima nastupiti odvojeno, savez na lokalu ukazuje na Vučićevu neizvesnost oko pobede i rizik da proruski i antizapadni radikali počnu da utiču na centralnu vlast.

Vučić je pažljivo izbegavao takve scenarije, jer bi to stavilo tačku na njegovu politiku balansiranja između Zapada i Rusije.

Od potpune ruske invazije na Ukrajinu, Aleksandar Vučić vodi veoma jednostavnu politiku – odugovlači uvođenje sankcija, a da pritom ne kvari odnose ni sa EU, ni sa SAD ni sa Rusijom.

Međutim, u nastavku biće sve teže da održava ovaj kurs, navodi se.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari