Usled hroničnog manjka cepiva koje je uzrokovalo veoma sporo sprovođenje kampanje vakcinacije protiv virusa korona, što je dodatno pogoršano pošto je nekoliko zemalja obustavilo upotrebu Astrazeneke, Evropska unija se sve više okreće ka mogućnosti da počne sa korišćenjem ruskog cepiva Instituta Gamaleja „sputnjik V“.
Ruski predsednik Vladimir Putin, nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsednik Emanuel Makron razgovarali su o upotrebi ruske vakcine Sputnjik V u Evropi tokom konferencijskog poziva, saopšteno je iz Kremlja.
Kako prenosi Gardijan, lideri su, između ostalog, razgovarali o izgledima registracije ove vakcine u Evropskoj uniji i mogućnostima isporuke i zajedničke proizvodnje u zemljama bloka.
Nemačka vlada je prošle nedelje potvrdila da je otvorena za upotrebu sputnjika V kada ova vakcina dobije odobrenje Evropske agencije za lekove (EMA).
Angela Merkel je rekla da bi Nemačka „trebalo da koristi bilo koju vakcinu koja je dobila odobrenje“ od EMA, a isti stav ima i ministarstvo zdravlja te zemlje.
S druge strane, Francuska je zauzela mnogo oprezniji stav, a ministar spoljnih poslova Žan-Iv le Drijan je prošle sedmice optužio i Rusiju i Kinu da koriste svoje vakcine kako bi stekle uticaj u inostranstvu.
„S obzirom na to kako se o njoj govori, vakcina Sputnjik V je više sredstvo propagande i agresivne diplomatije nego solidarnosti i zdravstvene pomoći“ rekao je Le Drijan za radio „France Info“.
Tijeri Breton, francuski komesar pri EU nadležan za vakcinaciju, rekao je da blok „apsolutno nema potrebu za Sputnjikom V“ zato što je jasno da „ima mogućnosti da bude isporučeno 300 do 350 miliona doza“ do kraja juna.
Proizvođač sputnjika V je na ove opaske agresivno odgovorio u nizu postova na Tviteru, gde se tvrdi da je Breton „pristrasan“.
„Ako je ovo zvaničan stav EU, molimo vas da nas obavestite da nema razloga da nastavimo sa nastojanjem da dobijemo odobrenje EMA zbog vaše političke pristrasnosti“.
EMA je početkom marta pokrenula reviziju sputnjika V, što je veliki korak ka tome da ovo postane prva vakcina protiv korone koja nije proizvedena na zapadu, a koristila bi se u celom bloku.
Stručnjaci EU bi trebalo da tokom aprila posete Rusiju kako bi proverili rezultate kliničkih ispitivanja i napravili inspekciju proizvodnog procesa.
Međutim, piše Njujork tajms, iako se Rusija naširoko hvalila svojom vakcinom i njenim izvozom, malo je poznato da se, usled ograničenih proizvodnih kapaciteta, i sama suočila sa nestašicom vakcina, zbog čega se okrenula proizvodnji u inostranstvu.
Ruska vlada nedavno je ugovorila proizvodnju sputnjika V sa južnokorejskom kompanijom koja je vakcine već poslala u Rusiju, a isti ugovor je u planu i sa jednom kompanijom iz Indije.
Uvoz iz ovih zemalja, za koji se očekuje da će biti ubrzan tokom predstojećih nedelja i meseci, mogao bi da pomogne Rusiji da se izbori sa veoma niskom stopom vakcinisanih u zemlji – do sada je svega 4,4 odsto Rusa primilo bar jednu dozu vakcine.
Iako ruski proizvođači do sada nisu uspeli da domaću proizvodnju povećaju u dovoljnoj meri da odgovore na zahteve u zemlji u inostranstvu, vlada je, piše Gardijan, najavila da je cilj da se proizvede 178 miliona individualnih doza sputnjika V i dve druge ruske vakcine do kraja juna.
Ruske vlasti se nadaju da će do istog tog roka u potpunosti vakcinisati 30 miliona stanovnika, čime bi se otvorila mogućnost da 118 miliona doza proizvedenih u zemlji bude raspoloživo za izvoz.
Ugovori sa još deset zemalja
Rusi navodno rade na ugovorima sa još deset zemalja koje bi proizvodile vakcine van Rusije. Ruska farmaceutska kompanija R-farm saopštila je da očekuje početak zajedničke proizvodnje Sputnjika V u njenom postrojenju u Bavariji, u južnoj Nemačkoj, i da bi prve doze trebalo da budu dostupne od juna. Kao potencijalna mesta za proizvodnju Sputnjika V unutar EU navedene su i Italija, Francuska i Španija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.