Posle današnje odluke predsednika Rusije Vladimira Putina da će sve države koje su označene kao „neprijateljske“ ubuduće gas morati da plaćaju u rubljama, iz Evrope je poručeno da postojeći ugovori ne mogu jednostrano da se menjaju i da neće pristati na ucene.
Nemačka je najveći kupac ruskog gasa u Evropi, čiji je ministar ekonomije Robet Habek odbacio zahtev Rusije.
„Veoma je važno da ne pošaljemo signal da ćemo pristati na Putinovu ucenu“, rekao je Habek, dok je ministar finansija Kristijan Lindner poručio da je „jasno da neće biti prihvaćena politička ucena“.
„Uvereni smo da su ugovori ugovori, oni predviđaju plaćanje u evrima i zbog toga ćemo nastaviti da plaćamo gas u evrima“, kazao je Lindner.
Identična poruka je poslata iz Pariza, odakle je Rusiji saopšteno da ugovori ne mogu da se menjaju jednostrano i da plaćanje u rubljama nije opcija.
Britanski premijer Boris Džonson je rekao da oni uopšte ne razmatraju mogućnost plaćanja gasa u rubljama.
Holandska energetska kompanija Eneko je saopštila da ima ugovor sa Vingasom, nemačkom ćerkom kompanijom Gasproma, koji važi do 2030. godine.
„Očekujemo da se ispoštuje naš ugovor sa Vingasom, koji predviđa plaćanje u evrima“, saopšteno je iz Eneka.
Evropska unija 40 odsto gasa uvozi iz Rusije, a najveći kupac je Nemačka, koja godišnje iz Rusije uveze 42,6 milijardi kubnih metara.
Italija uvozi 29,2 milijarde kubika, Holandija 15,7, Mađarska 11,6, a Poljska 9,6 milijardi kubnih metara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.