Evropski izbori smanjili šanse za dogovor o Bregzitu 1Foto: Pixabay/TheDigitalArtist

Šanse za dogovor u Velikoj Britaniji oko izlaska iz Evropske unije dodatno su smanjene posle evropskih izbora pošto su razlike izmedju dve glavne stranke još veće, pišu svetski mediji, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE).

Do udaljavanja je došlo pošto su vladajući konzervativci i opozicioni laburisti izgleda izvukli suprotne pouke iz uspeha stranaka koje su za tvrd Bregzit i onih koje su za ostanak u Uniji.

Rezultati evropskih izbora u Velikoj Britaniji ukazuju koliko će teško biti naći dogovor o Bregzitu koji će zadovoljiti većinu glasača, ocenjuje u analizi na BBC-ju profesor politikologije na univerzitetu Stratklajd Džon Kertis.

Bregzit partija Najdžela Faraža je ubedljivo pobedila s 32 odsto glasova i s Ukipom koji se takodje zalaže za tvrd Bregzit, ukupno 35 odsto glasača je pokazalo da nema problema s izlaskom iz EU bez dogovora.

S druge strane, ukazuje Kertis, 35 odsto glasača je podržalo tri stranke koje su za drugi referendum – Liberaldemokrate, Zelene i Čejndž Ju-Kej. Ako se njima dodaju glasovi velške Plaid Kamri i Škotske nacionalne partije procenat glasova za ostanak je nešto iznad 40 odsto.

Konzervativna partija i Laburistička partija zajedno su osvojile 23 odsto glasova, što je njihov najgori kombinovani rezultat u istoriji, ističe Kertis i ocenjuje da će rezultati glasanja pored nedoumica oko Bregzita, nametnuti i pitanja o dvopartijskom sistemu u zemlji.

Podele oko Bregzita produbljene su na evropskim izborima u Velikoj Britaniji, piše u komentaru Tereza Rafael u Blumbergu i podvlači da se obe velike stranke, posle poraza na izborima, suočavaju s egzistencijalnim odlukama o stavu prema Evropi.

Mada je primamljivo zaključiti da su stranke koje su za ostanak u EU imale bolje rezultate na izborima od onih koje su se zalagale za Bregzit bez dogovora, glasanje je pokazalo veću podeljenost britanske javnosti, piše urednica u Blumbergu.

Izbori su takodje pokazali da ne postoji centar u britanskoj politici kada je u pitanju Bregzit, podvlači Rafael i dodaje da sada umesto stare razlike levo-desno koja je omogućila dominaciju dve velike stranke, glasači sebe sve više identifikuju s grupama prema pitanjima da li i kako napustiti EU. Evropski izbori utoliko postavljaju centralno pitanje i konzervativcima i laburistima: kakav Bregzit, ako uopšte, oni žele.

Fajnenšel tajms ocenjuje da konzervativci poniženi na izborima idu ka mnogo čvršćem stavu o Bregzita, dok laburisti idu ka čvršćem stavu za ostanak pošto su ih nadmašile liberaldemokrate.

Ubedljiva pobeda Bregzit partije povećala je pritisak za izlazak Velike Britanije iz EU bez dogovora, s panikom među vladajućim torijevcima, ističe Fajnenšl tajms, ali i ukazuje da postoji deo političara među konzervativcima koji su protiv Bregzita bez dogovora.

Imajući u vidu snažne evroskeptične stavove oko 106.000 članova Konzervativne partije koji će izabrati sledećeg premijera, većina torijevaca očekuje da će novi lider usvojiti stav o Bregzitu kako bi neutralizovao pretnju od Faraža, piše Fajnenšel tajms.

S druge strane, navodi britanski list, pokušaj novog konzervativnog premijera da ispuni obećanje o Bregzitu bez dogovora podeliće partiju, budući da proevropski konzervativci privatno kažu da će oboriti vladu da bi izbegli takav ishod.

Jedini izlaz iz sadašnje situacije bi bilo organizovanje drugog referenduma o Bregzitu, ocenjuje u Gardijanu kolumistkinja Poli Tojnbi, ističući da će novi premijer koji zameni Terezu Mej naslediti problem s kojim se ona suočavala – paralisani parlament.

Manjak legitimiteta novog konzervativnog premijera takodje će biti ozbiljna slabost, imajući u vidu da je njegova partija osvojila najmanji procenat glasova od 1832, piše kolumnistkinja lista koji se čvrsto zalaže za novi referendum.

Pošto će novi lider naslediti paralisani parlament koji dosad nije mogao da se usaglasi o predlozima za Bregzit, izlaz je ponovo obraćanje biračima, ističe se u tekstu.

Referendum će za obe velike partije biti manje uznemirujući nego opšti izbori, zaključuje ona i dodaje da je to jedini način da se spali rana nacionalne podele i suoči jednom za svagda sa svim mračnim pitanjima oko Bregzita.

Tojnbi ocenjuje da su pristalice ostanka pobedile na evropskim izborima i da bi pobedile na drugom referendumu – zašto se inače zagovornici izlaska iz EU žestoko opiru manjoj poteškoći kakav je drugi referendum.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari