Koalicioni sporazum između Austrijske narodne partije (OVP) – i nacionalističke Slobodarske partije Austrije (FPO) najavljuje stvarne promene u Austriji, koje će nesumnjivo uticati i na oko pola miliona građana iz bivše Jugoslavije sa pravom boravka, rada i studiranja, kažu iz Udruženja građana Privileg.
Kako navode, Austrija predstojeću 2018. godinu dočekaće sa nedavno oformljenom Vladom i planovima o pooštrenju propisa o azilu i imigrantima, ali i angažovanju 2.100 novih pripadnika policije. Udruženje građana Privileg je iz tog razloga svoju besplatnu savetodavnu pomoć na maternjem jeziku proširila i na domen krivičnog prava.
„Zakoni se menjaju, čovek treba da se informiše da zna koja su mu prava i dužnosti. Sama činjenica nepoznavanja zakona naše ljude ne oslobađa odogovornosti. Udruženje građanja Privileg zato prevashodno za cilj ima razmenu informacija, znanja i pristup značajnim kontaktima. Akcenat nam je, naravno, na mladima koji tek treba da se integrišu u austrijsko društvo, zbog čega za njih redovno održavamo edukativne radionice“, kaže magistar krivičnog prava i član advokatskog tima u Privileg-u Slaviša Žeželj. On ističe da je, prema poslednjim oficijalnim podacima za 2016. godinu Statističkog zavoda Austrije, objavljenim u julu ove godine, za počinjena krivična dela osuđeno ukupno 27.916 osoba.
„Što se tiče presuda ex-Yu građanima, statistika prikazuje samo srpske državljane sa 1.342 donetih sudskih presuda, što je tek 4,8 odsto od ukupnog broja. Generalna statistika svih krivičnih dela pokazuje da su, opet jedino navedeni srpski državljani počinili ukupno 2.170 dela. Od tog broja najveći deo se odnosi na krivična dela protiv tuđe imovine (785 dela) – što se u većini slučajeva kvalifikuje kao krivično delo krađe (405 dela)”, navodi Žeželj. On otkriva da za običnu krađu preti novčana ili zatvorska kazna do šest meseci, ali da za najteži oblik krivičnog dela protiv tuđe imovine, teško razbojništvo koje je uzrok smrtnog slučaja, preti kazna zatvora od 10 do 20 godina, ili čak doživotna zatvorska kazna.
U velikom broju slučajeva kazna za počinjeno krivično delo može da varira u zavisnosti od toga da li je privilegovana ili kvalifikovana, kaže on. Razlog za kvalifikaciju, tj. izricanje veće kazne, zavisiće od iznosa nastale štete, korišćenja oružja, nanošenja (teških) telesnih povreda i sl.
„Za osnovni oblik klevete i prevare izriče se novčana kazna ili zatvorska kazna do šest meseci, dok za kvalifikovani oblik prevare sledi zatvorska kazna i do 10 godina ukoliko je naneta šteta veća od 300.000 eura. Kada su lake telesne povrede u pitanju, kažnjavaju se novčanom ili zatvorskom kaznom do godinu dana, dok se kod teških telesnih povreda sa posledicom, npr. preloma kostiju, može izreći zatvorska kazna i do pet godina“, objašnjava ugledni član Udruženja Privileg.
Fenomen lažnih brakova
Iz udruženja kažu da ljudima koji su došli iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije, pa čak i Hrvatske i Slovenije, nije stran fenomen lažnih brakova.
„Ako polazite od toga da je prvobitan razlog za sklapanje fiktivnog braka dolaženje do austrijskih, odnosno EU-papira, prva pravna posledica u slučaju da nadležna služba sazna za ovaj pokušaj prevare jesu poništenje papira i gubitak pravne osnove za boravište u državi, kao i izostajanje novčane nagrade za one koji su izvršili tzv. bračnu uslugu“, kaže advokat Slaviša Žeželj koji je naše građane zastupao i u slučajevima saobraćajnih nesreća, pranja novca, trgovine narkoticima, krađa automobila, ubistva, ubistva iz nehata i samoodbrane.
Kako navodi, prosek krivičnog postupka generalno je veoma kratak i pred okružnim sudom (Bezirksgericht) traje 0,6 meseci, a pred osnovnim sudom za krivične stvari (Landesgericht) oko 1,1 meseci. Izuzetak su procesi kod teških krivičnih dela kao sto je ubistvo, u kom sudeluje i porota.
Povlastice za članove udruženjaČlanstvo u Privileg-u je besplatno i omogućava brojne povlastice, prevashodno vrhunsku pravnu pomoć i savete našim građanima kako da: obrišu negativne prijave u KSV-u, posredstvom konkursa za privatna i pravna lica u najkraćem roku otplate svoje dugove, osiguraju se, otvore firmu, povrate izgubljeni novac u kladionicama, kazinima i igrama na sreću, umanje svoje previsoke kirije, odnosno retroaktivno izvrše naplatu svojih potraživanja, produže vizu, izvade državljanstvo ili uspešno završe proces spajanja porodice itd.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.