Pre četiri godine, predsednik Donald Tramp je širio laži o izborima, navodeći svoje pristalice da deluju u skladu sa njegovim uverenjem u masovnu prevaru birača i na kraju napadnu Kapitol hil.
Nekoliko dana do izbora 2024. Tramp i njegovi saveznici vode sličan priručnik, podstičući svoje glasače da veruju da će izbori biti možda „namešteni“.
Pored domaćih kampanja dezinformisanja, vidljive su operacije uticaja stranih vlada, prekomorske terorističke grupe i domaći ekstremisti koji pokušavaju da iskoriste izbore za sopstvenu korist, pokazuje desetine stranica dokumenata za sprovođenje zakona, piše NBC News.
„Pretnje opisujemo kao sve, svuda, odjednom“, rekla je zamenica komesara za obaveštajne poslove i borbu protiv terorizma Rebeka Vajner u intervjuu za NBC News.
Jedna velika razlika ovog puta je u tome što je demokrata u Beloj kući, a savezne vlasti, uključujući FBI i šire Ministarstvo pravde, provele su godine pokušavajući da uče iz svojih grešaka poslednji put dok su hapsile i procesuirale više od 1.500 Trampovih pristalica za napad na Kapitol 6. januara.
Oni, zajedno sa Agencijom za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost – koja više nije meta aktuelnog predsednika – već se spremaju da odgovore na pokušaje mešanja u izbore, kako stranih tako i domaćih.
Ali savezne vlasti takođe upozoravaju da je njihova uloga ograničena zakonom i tipičnom praksom, napominjući da su državni i lokalni zvaničnici, a ne savezna vlada, primarni organi vlasti na izborima.
Ministarstvo pravde takođe, prema praksi, ima „period tišine“ koji vodi do dana izbora kada izbegava preduzimanje javnih radnji za koje bi se moglo videti da imaju uticaj na izbore.
A Ministarstvo pravde možda okleva da uradi bilo šta što bi se moglo protumačiti kao političko s obzirom na ekstremnu politizaciju zemlje 2024. i godine optužbi republikanaca da su „naoružani“ protiv Trampa.
Državni tužilac Merik Garland bi teoretski mogao da iskoristi svoju poziciju protiv nasilnika i onih koji šire teorije zavere o masovnoj prevari birača kada se period preizborne ćutnje završi posle utorka ili nakon objave rezultata izbora, proces koji bi mogao da se produži danima, čak i nedeljama.
Ipak, kao što je 2020. pokazala, izborne laži mogu se tako brzo proširiti na internetu da će čak i mediji imati problema da blagovremeno iznesu činjenice.
Štaviše, Tramp i njegovi saveznici su proveli prošlu deceniju podrivajući poverenje javnosti u Ministarstvo pravde i FBI, umanjujući retoričku moć tih institucija.
„Beli vitez ne dolazi“, rekao je zvaničnik federalnih organa za sprovođenje zakona za NBC News, govoreći pod uslovom anonimnosti kako bi opisao stav federalnih vlasti u narednim nedeljama, nakon dana izbora.
Ministarstvo pravde i FBI će se prvenstveno fokusirati na procenu kršenja saveznog zakona, a Ministarstvo pravde je u saopštenju navelo da ono ima važnu ulogu u „odvraćanju i borbi protiv diskriminacije i zastrašivanja na biralištima, pretnji nasiljem usmerenih na izborne zvaničnike i anketare i izborne prevare“.
Zvaničnici za sprovođenje zakona širom zemlje rekli su da veruju da će izbori 2024. imati trajnije odjeke stranačke retorike i dezinformacija nego na izborima 2020. godine.
Ako je trka suviše tesna potencijal za pretnje nasiljem i stvarno nasilje će stalno rasti.
Ipak, očekivanje je zvaničnika za sprovođenje zakona da će prozori za potencijalno nasilje biti zatvoreni.
Umesto da rastu nedeljama i mesecima, kao što je to bilo 2020. godine, pretnje nasiljem mogle bi da buknu povremeno dok se glasovi prebrojavaju i rezultati potvrđuju u danima do nedeljama nakon utorka.
FBI i Odeljenje za unutrašnju bezbednost već su upozorili u zajedničkom obaveštajnom biltenu da su „domaći ekstremisti koji veruju u teorije zavere u vezi sa izborima najverovatnija pretnja nasiljem u vezi sa izborima“.
Ipak, izgledi za još jedan 6. januar su malo verovatni. Bezbednost na Kapitolu je dramatično povećana.
Veliki deo rukovodstva desničarskih ekstremističkih grupa koje su pomagale u organizovanju napada na Kapitol pre tri godine u zatvoru su zbog svojih akcija tog dana.
Milioni glasača i dalje veruju u Trampove laži o izborima 2020, a verovatna pretnja, kako to vide federalne vlasti, su „usamljeni vukovi“ ili manje grupe koje bi mogle da ciljaju biračka mesta i zgrade državnih injstitucija.
Uprkos svojim ograničenjima, savezne vlasti su preduzele pripremne korake. Ministarstvo pravosuđa je stvorilo Radnu grupu za izborne pretnje, koja se fokusirala na krivično gonjenje ljudi koji prete izbornim zvaničnicima, kako bi se borili sa izuzetno opasnim okruženjem za izborne radnike širom okruga.
Garland je u nedavnom saopštenju rekao da je „upozorenje Ministarstva pravde i dalje jasno: svako ko nezakonito preti izbornom radniku, zvaničniku ili volonteru suočiće se sa posledicama“, a Ministarstvo pravde će nastaviti da agresivno istražuje i krivično goni svakoga ko preti izbornim zvaničnicima u haotičnim nedeljama pred nama.
„Da bi naša demokratija funkcionisala, Amerikanci koji služe javnosti moraju biti u mogućnosti da rade svoj posao bez straha za svoje živote“, rekao je on.
FBI je takođe uspostavio Nacionalno izborno komandno mesto sa posebnim fokusom na izborne pretnje što je standardna praksa u izbornoj godini.
„Komandno mesto će pratiti izveštaje o žalbama iz terenskih kancelarija FBI; zatim pratiti indikatore kriminalnih napora da se poremeti izborni proces; identifikovati trendove; i davati smernice terenskim kancelarijama FBI-ja“, navodi se u saopštenju FBI.
„Pored toga, komandno mesto će koordinirati svaki odgovor FBI-ja na bilo koji incident u vezi sa izborima“.
Američki zvaničnici rekli su da postoje planovi i procesi za rešavanje bezbroj potencijalnih pretnji i drugih pitanja.
Jedan zvaničnik je ukazao na nedavne požare podmetnute zapaljivim uređajima na glasačkim kutijama na severozapadu, napominjući da su incidenti pod istragom.
Dva službenika za sprovođenje zakona izrazila su određenu dozu zabrinutosti da bi savezni odgovor na bilo koja ozbiljna izborna pitanja mogao biti haotičan i uključivati „mešavinu“ različitih državnih, lokalnih i saveznih agencija za provođenje zakona i lokalnih izbornih entiteta.
Brinuli su se da bi jasna i brza komunikacija sa više subjekata mogla biti izazovna u potencijalno haotičnoj ili fluidnoj situaciji.
Ministarstvo pravde i FBI imaju više definisanu ulogu u borbi protiv stranog mešanja u američke izbore, što ilustruju nedavni slučajevi koje su federalni tužioci pokrenuli protiv ruskih propagandista koji su desničarskim, pro-Trampovim influenserima platili milione dolara za snimanje video zapisa jasno stavljajući do znanja ulogu koju Kina i Iran pokušavaju da odigraju na izborima ove godine.
Džen Isterli, direktorka Agencije za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost, rekla je da je period posle izbora u glavnom fokusu stranih protivnika, uključujući Rusiju, Kinu i Iran, i da američki „strani protivnici razumeju da je taj period neizvesnosti i nejasnoća oni mogu da upadnu da podstaknu Amerikance jedne protiv drugih, da potencijalno podstaknu nasilje, razdor, da potkopaju američko poverenje i legitimitet glasanja.“
U toku su, navodi se, mnoge istrage o potencijalnim kršenjima izbornog zakona
Sigurno će biti incidenata i poremećaja na izborima sledeće nedelje, rekla je Isterli, ali je važno da Amerikanci znaju da će odgovorni biti istraženi i pozvani na odgovornost.
„Izborni zvaničnici su se godinama pripremali za ovo. Oni su vežbali za to. Oni su se obučili za to. Radili smo sa njima direktno na rešavanju svih ovih incidenata i poremećaja“, rekla je ona. „Proces funkcioniše.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.