Feridun Hadi Sinirlioglu, turski karijerni diplomata i bliski saradnik predsednika Tajipa Erdogana, koji je izabran za novog šefa Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), tokom svog diplomatskog puta učestvovao je u nekoliko važnih međunarodnih pregovora i misija i, po mnogima, igrao ključnu ulogu u tajnoj diplomatiji Ankare poslednjih godina.
Sinirlioglu je rođen 30. januara 1956. godine u Gereleu. Nakon što je završio srednju školu u Istanbulu, diplomirao je na Univerzitetu u Ankari, Fakultet političkih nauka, a magistrirao je i doktorirao na Univerzitetu Bogazici, na odseku za međunarodne odnose.
Oženjen je ambasadorkom Ajše Sinirlioglu i ima dvoje dece. Tečno govori engleski i nemački jezik.
Diplomatska karijera
Karijeru u Ministarstvu inostranih poslova počeo je 1982, prvo u Odeljenju za kadrove, a zatim u Odeljenju za multilateralne kulturne poslove.
Tri godine kasnije radio je kao glavni službenik u ambasadi u Hagu, a zatim i u Bejrutu. Po povratku u Ankaru, između 1991. i 1992, radio je kao prvi sekretar u Bilateralnom političkom odeljenju zaduženom za Grčku. Nakon toga, radio je i kao politički savetnik u Misiji Turske pri UN u Njujorku od 1992. do 1996. godine.
Nakon raznih diplomatskih dužnosti, obavljao je dužnost glavnog savetnika predsednika između 2. septembra 1996. i 15. septembra 2000. godine. Nakon toga postao je zamenik generalnog direktora zadužen za Bliski istok i Severnu Afriku, a dve godine kasnije i ambasador u Tel Avivu.
Sinirlioglu je bio i ministar spoljnih poslova Turske u prelaznoj vladi 2015, a 15. oktobra 2016. je izabran za stalnog predstavnika Turske pri Ujedinjenim nacijama i na toj poziciji bio je do 2023. godine.
Srbija i Kosovo
Tokom karijere, Sinirlioglu je najduže u istoriji Turske bio na poziciji stalnog podsekretara Ministarstva spoljnih poslova i u tom periodu predvodio je tursku delegaciju koja je posetila Srbiju u cilju jačanja bilateralnih odnosa, ekonomske, regionalne i multilateralne saradnje.
Tokom službovanja nije se direktno bavio kosovskim pitanjem, ali je izražavao podršku članstvu Kosova u međunarodnim organizacijama, što je potvrdio i na sastanku sa konzulom Kosova u Njujorku Bljerimom Rekom, piše Kosovo Online.
Balanser u kriznim situacijama
Jedan od ključnih momenata koji se tiču Sinirlioglua odnosi se na njegovu ulogu u turskoj spoljnoj politici, naročito u kontekstu odnosa Turske sa Bliskim istokom i zapadnim zemljama. Sinirlioglu je igrao ključnu ulogu u naporima Turske da balansira svoje odnose sa Natom i EU, kao i u posredovanju u važnim krizama u regionu, uključujući one vezane za Siriju i Irak.
Prema pisanju medija, Sinirlioglu je čovek koji je u najgorem periodu tursko-izraelskih odnosa održavao kontakte sa Tel Avivom i uspeo da dovede odnos do tačke da se Benjamin Netanjahu izvinio Redžepu Tajipu Erdoganu zbog napada izraelskih komandosa na turski brod Mavi Marmara.
Takođe je čovek koji je pomogao da se promeni spoljna politika Ankare u vezi sa ratom u Siriji i učestvovao u pregovorima sa SAD, što je dovelo do toga da Turska sada aktivno učestvuje u ratu protiv ISIS-a, pored otvaranja svojih baza za savezničke letelice.
Izbori za OEBS
Čak i izbor Sinirlioglua za šefa OEBS vezuje se za diplomatski kompromis između dve zemlje koje su se tradicionalno nalazile u konfliktu – Turske i Grčke.
Prema informacijama koje su iz diplomatskih krugova preneli turski mediji, udruživanje snaga Grčke i Turske omogućilo je Sinirliogluu da osigura potrebnu podršku ministara spoljnih poslova zemalja članica Oebsa.
Ovaj sporazum došao je u trenutku kada su Grčka i Turska, nakon dve decenije napetih odnosa, postigle zajednički cilj u okviru ove međunarodne organizacije. Očekuje se da će ovaj potez doprineti i smanjenju tenzija i unapređenju odnosa između Turske i Grčke.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.