Poseta Albaniji državnog sekretara SAD Entoni Blinken u četvrtak imala je za cilj da učvrsti ključnu ulogu Albanije u američkoj spoljnoj politici usred najturbulentnijeg vremena na Balkanu u poslednjih nekoliko decenija, piše Fox news.
“Ovo je zaista putovanje koje će se fokusirati na budućnost Albanije, budućnost Zapadnog Balkana“, rekao je prvi zamenik pomoćnika državnog sekretara za Evropu i evroazijska pitanja Jurij Kim na brifingu Stejt departmenta povodom uoči Blinkenovih poseta Albaniji i Nemačkoj.
Visoki diplomata sa dobrim poznavanjem prilika u regionu rekao je za Fox News da pouzdani izvori navode da je “verovatnoća sukoba na Zapadnom Balkanu ove godine veoma velika”.
Ruski predsednik Vladimir Putin i predsednik Srbije Aleksandar Vučić nišane Kosovo, Bosnu, Crnu Goru i Severnu Makedoniju.
SAD to najverovatnije znaju, tvrdi diplomata, što objašnjava zašto dolazi do gomilanja vojne imovine i prodaje oružja Kosovu.
Rizik da etničke tenzije eskaliraju u stvarni sukob na Balkanu se povećava.
“Rusija i Srbija, od kojih nijedna nije priznala nezavisnost Kosova, izgleda da su umešane u podsticanje nestabilnosti u region”, rekla je Rebeka Kofler, bivša analitičarka obaveštajnih službi za odbranu, za Fox News.
Blinken je tokom susureta sa premijerom Edijem Ramom ponovo potvrdio snagu odnosa Sjedinjenih Država sa Albanijom, ključnim partnerom za stabilnost na Zapadnom Balkanu i čvrstim saveznikom u podršci suverenitetu Ukrajine u njenom ratu protiv Rusije.
Bio je to posebno težak period za Zapadni Balkan, a mnogi posmatrači u regionu veruju da je region ponovo “lonac spreman da se zapali”.
SAD su uspostavile operativni štab u Albaniji 2022. kao matičnu bazu za operacije na Balkanu i mogu pomoći Albaniji i drugim saveznicima u regionu da se suprotstave ruskom uticaju i dezinformacijama.
„Poseta sekretara Blinkena, iako je tobože podržavajuća, dolazi u trenutku kada se dugogodišnja podrška Stejt departmenta inicijativi Otvoreni Balkan, zasnovana na partnerstvu Rama-Vučić kao katalizatorima regionalne stabilnosti, suočava sa ispitivanjem“, rekao je Nešo za Foks Njuz.
„Trenutno, Vučićeva sklonost Rusiji i oslabljen Ramin status lidera optuženog za korupciju, koji je naizgled izgubio podršku albanskog naroda, daju sumornu sliku“, dodao je Nešo.
Albanija, nekada autoritarna marksistička zemlja sa gorkim odnosima sa SAD tokom Hladnog rata, sada je jedna od najproameričkih zemalja u Evropi i ima veliku zajednicu dijaspore u Sjedinjenim Državama. Albanija je takođe važan saveznik u NATO-u i ključni strateški partner kada je reč o rešavanju spora između Kosova i Srbije.
Neki eksperti i posmatrači u regionu tvrde da je količina pažnje koju Albanija dobija od predsednika Bajdena i zapadnih kreatora politike mala za zemlju koja se bori da konsoliduje svoju demokratiju. Region je takođe „stao iza“ Ukrajine dok se bori da obuzda ruske snage i nedavno u ratu Izraela protiv Hamasa.
Moskva posebno aktivna u Crnoj Gori
Rusija je bila posebno aktivna u Crnoj Gori, gde je Moskva nastojala da potkopa pokušaj države da se pridruži NATO-u i približi Evropi.
“Ovo bi mogao biti početak konkretnih napora da se Srbija, a samim tim i ruski uticaj, obuzdaju na Balkanu jačanjem ranjivih NATO saveznika i suprotstavljanjem rusko-srpskim hibridnim i dezinformacionim operacijama u Bosni i na Kosovu“, rekao je diplomata za Fox News Digital.
Bivši albanski ambasador u SAD i Ujedinjenim nacijama Agim Nešo izjavio je za Fox News da nedostatak uticaja premijera Rame na Kosovu, posebno na premijera Aljbina Kurtija, komplikuje stvari i da je Ramina bliska saradnja sa Vučićem na brojnim projektima u regionu narušila njegov kredibilitet , što ga čini neefikasnim posrednikom u očima Kosova.
Rama je ko-lider inicijative „Otvoreni Balkan“ a mnogi ljudi u Albaniji i širom Balkana protive se ovoj inicijativi zbog straha da je to srpsko lukavstvo čiji je cilj da se potkopa želja balkanskih zemalja da se pridruže EU.
“Poseta sekretara Blinkena dolazi u trenutku kada se dugogodišnja podrška Stejt departmenta inicijativi Otvoreni Balkan, zasnovana na partnerstvu Rama-Vučić kao katalizatorima regionalne stabilnosti, nalazi pod lupom“, rekao je Nešo za Fox News.
“Trenutno, Vučićeva sklonost Rusiji i oslabljen Ramin status lidera optuženog za korupciju, koji je naizgled izgubio podršku albanskog naroda, daju sumornu sliku“, dodao je Nešo.
Albanija, nekada autoritarna zemlja sa gorkim odnosima sa SAD tokom Hladnog rata, sada je jedna od najproameričkih zemalja u Evropi i ima veliku zajednicu dijaspore u Sjedinjenim Državama.
Albanija je, takođe, važan NATO saveznik i ključni strateški partner kada je u pitanju rešavanje spora između Kosova i Srbije.
Neki eksperti i posmatrači u regionu tvrde da je nivo pažnje koji Albanija dobija od predsednika SAD Džozefa Bajdena i zapadnih kreatora politike mala za zemlju koja se bori da konsoliduje svoju demokratiju.
Blinken će danas posetiti Nemačku gde će učestvovati na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji kao deo delegacije SAD koju predvodi potpredsednica Kamala Haris.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.