Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen objavila je da je stigla jutros u Kijev da razgovara sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim o proširenju EU.
„Ovde sam da razgovaram o putu pristupanja Ukrajine Evropskoj uniji“, kao i o finansijskoj podršci EU „za rekonstrukciju Ukaine kao moderne i prosperitetne demokratije“, izjavila je na društvenoj mreži X, kada je stigla na železničku stanici u Kijevu gde je dočekao Zelenski.
Evropska komisija treba 8. novembra da objavi svoj izveštaj o stanju napretka koji su ostvarile Ukrajina, Moldavija i Gruzija i da se izjasni o tome da li će biti otvoreni pregovori o pristupanju.
To pitanje zatim treba da razmatra evropska dvadesetsedmorica na samitu u Briselu sredinom decembra.
Tokom svoje šeste posete Ukrajini od početka ruske invazije u februaru 2022. Fon der Lajen takođe treba da razgovara o „vojnoj podršci“ Evropljana kao i o „dvanaestom paketu sankcija“ EU protiv Rusije koje su u pripremi, rekla je ona novinarima.
Među novinarima su bili predstavnici „Juropian njusrum“ (European Newsroom) koja okuplja evropske novinske agencije uključujući i Frans pres.
„Najvažnija poruka je da ponovo potvrdimo da ćemo biti uz Ukrajinu koliko god je to potrebno“, rekla je ona. Kijev brine da će podrška Zapada da se smanji zbog sukoba između Izraela i palestinskog Hamasa.
„Tačno je da je pažnja sveta sada više koncentrisana“ na Bliski istok, rekla je Fon der Lajen.
„Ali ja sam planirala ovaj put (u Kijev) odavno, to je tradicionalni tip putovanja pre predstavljanja izveštaja o proširenju EU“, rekla je ona.
EU je u junu 2022. odredila Ukrajini status kandidata za članstvo, u vrlo simboličnom gestu nekoliko meseci posle početka ruske invazije, a tada je dala taj status i Moldaviji.
Da bi prešla u sledeću fazu, uključujući početak pregovora o pristupanju EU, Evropska komisija je definisala sedam kriterijuma za Kijev. Radi se o uslovima koje moraju da ispune po pitanju borbe protiv korupcije i pravnih reformi.
Šef ukrajinske diplomatije Dmitro Kuleba rekao je u četvrtak da su optimisti, da su sproveli mnogo reformi i usvojili potrebne zakone da odgovore na preporuke Brisela.
Fon der Lajen je u septembru ocenila da je Ukrajina „ostvarila veliki napredak“.
Zelenski je u obraćanju šefovima evropske dvadesetsedmorice na samitu, krajem oktobra, rekao da to pitanje treba sagledavati iz „ugla evropske bezbednosti“.
Istovremeno EU predviđa dugoročni paket pomoći i podrške Ukrajini od 50 milijardi evra, od kojih su 33 milijrade zajmovi a 17 milijardi subvencija, iako revizija evropskog bužeta za finansiranje izaziva velike podele među zemljama članica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.