Kandidaturi Ursule fon der Lajen za drugi mandat na mestu predsednice Evropske komisije nanet je veliki udarac, nakon što je najviši sud Evropske unije danas presudio da nije bila dovoljno transparentna u vezi sa ugovorima o nabavci vakcine protiv kovida.
Opšti sud Evropske unije presudio je da Evropska komisija nije imala pravo da sakrije velike delove ugovora pre nego što ih je stavila na raspolaganje javnosti, prenosi Politiko.
Presuda je doneta 24 sata pre nego što će o političkoj budućnosti Fon der Lajen odlučivati poslanici Evropskog parlamenta. Njoj je na tajnom glasanju potrebana podrška 361 od 720 poslanika, a očekuje se da će rezultat biti tesan.
Jedna od grupa od kojih Fon der Lajen sutra očekuje podršku su Zeleni, čiji su članovi pokrenuli ovaj sudski postupak, nakon što su podneli zahteve za pristup ugovorima o vakcinama i određenim povezanim dokumentima.
Komisija je pristala da obezbedi delimičan pristup određenim ugovorima, tvrdeći da su neki odeljci ostali skriveni kako bi se zaštitili komercijalni interesi ili privatnost, a poslanici Zelenih su zbog podneli tužbu protiv EK.
Sud je danas delimično usvojio tužbu poslanika i suprotstavilo se odluci Komisije da sakrije odredbe o obeštećenju, tvrdeći da nije uspela da dokaže da bi njihovo obelodanjivanje ugrozilo komercijalne interese farmaceutskih kompanija.
Komisija je odbila da otkrije i lične podatke zvaničnika koji su pregovarali o kupovini vakcina zbog zabrinutosti za njihovu privatnost, ali je sud utvrdio da je u „javnom interesu“ da se identifikuju taj tim, kako bi se utvrdilo da li su imali sukob interesa.
Komisija je u saopštenju navela da je sud saglasan da su određene odredbe ugovora obuhvaćene zaštitom komercijalnog interesa i da je samo delimično uvažio tužbeni zahtev.
U ovim slučajevima Komisija je morala da uspostavi tešku ravnotežu između prava javnosti, uključujući poslanike Evropskog parlamenta, na informacije od javnog znača i zakonskih zahteva koji proizlaze iz ugovora o kupovini vakcina, što bi moglo rezultirati zahtevima za naknadu štete, navodi se u saopštenju Komisije.
Dodaje se da će Komisija „pažljivo proučiti presude Suda i njihove implikacije“ i da „zadržava svoje pravne mogućnosti“.
Komisija može uložiti žalbu na presudu u roku od dva meseca i 10 dana.
Politiko je krajem prošle godine objavio da je EU krajem 2020. naručila oko milijardu i po doza vakcine, oko tri za svakog evropskog građanina, a uništeno je najmanje 215 miliona doza, što je poreske obveznike koštalo najmanje četiri milijarde evra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.