Štefan Olsen, naučnik iz Danskog meteorološkog instituta, bio je na rutinskoj misiji na severozapadu Grenlanda kako bi pronašao okeanografske i meteorološke aparate koje su njegove kolege postavile na ledu kada je naišao na problem, prenose agencije pozivajući se na američku mrežu CNN.
Naime, nije ih mogao naći – prostranstvo koje je obično ravan beli led bilo je prekriveno vodom, što je posledica plavljenja grenlandskog ledenog pokrivača, drugog najvećeg na planeti, prenosi Al Jazeera.
Neverovatna fotografija pasa koji vuku sanke do članaka u vodi, koju je napravio Olsen, brzo je postala viralna i pridružila se slikama gladnih polarnih medveda, otopljenih glečera, nasukanih morževa i jezera koja su se isušila u mreži dokaza za trenutnu klimatsku katastrofu, ocenjuje CNN.
Manhetn pod vodom
Olsen je na Tviteru napisao kako se zajednice na Grenlandu – uglavnom autohtonog stanovništva – „oslanjaju na morski led za transport, lov i ribolov“.
Oni će biti među prvim pogođenim topljenjem ledenog pokrivača, ali posledice neće ostati ograničene na Grenland ili čak na Severnu Ameriku.
Naučnici predviđaju rekordnu godinu topljenja ledene ploče Grenlanda već mesecima, a količina leda koja je već nestala sugeriše da su u pravu i da bi se uskoro umesto pasa stanovnici Menhetna mogli naći u vodi do članaka, navodi CNN.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.