Šefica francuske diplomatije Katarin Kolona koja je u poseti Izraelu rekla je danas da napadi u Crvenom moru koje sprovode Huti pobunjenici iz Jemena „ne mogu ostati bez odgovora“.
Ona je rekla novinarima pri dolasku u Tel Aviv da Francuska razmatra više defanzivnih opcija sa svojim partnerima da bi sprečila ponavljanje takvih napada.
Više velikih svetskih pomorskih transportnih kompanija objavilo je u petak i subotu da zbog opasnosti prekidaju prolaz njihovih brodova kroz Crveno more, koje je vodeća komercijalna ruta.
Danski Mersk, nemački Hapag-Lojd, francuski CMA CGM italo-švajcarski MSC javili su da njihovi brodovi neće ići Crvenim morem „do daljneg“, najkraće do ponedeljka ili dok prolaz „ne bude siguran“.
Crveno more predstavlja svojevrsni morski autoput koji povezuje Sredozemlje sa Indijskim okeanom, odnosno sa Evropom i Azijom. Oko 20.000 brodova prolazi svake godine tim putem.
Poslednjih nedelja jemenski pobunjenici, bliski Iranu povećali su broj napada blizu strateškog prolaza Bab al Mandeb koji deli arapsko poluostvo od Afrike.
Huti su upozorili da će ciljati brodove koji plove kod obala Jemena a koji imaju veze sa Izraelom, kao odgovor na rat Izraela i palestinskog pokreta Hamas u pojasu Gaze.
Pobunjenici su preuzeli odgovornost za ispaljivanje rakete u Crvenom moru koja je u ponedeljak pogodila tanker koji je plovio pod norveškom zastavom, a u napadu nije bilo poginulih.
Oni su rekli da su delovali u znak solidarnosti sa Palestincima u Gazi gde izraelska vojska vodi rat protiv islamističkog pokreta Hamas.
Poslednjih dana američki i francuski ratni brodovi koji patroliraju tom zonom više puta su delovali da obore rakete ili dronove.
Još juče je američka vojna komanda na Bliskom istoku, objavila da je američki razarač koji deluje u Crvenom moru oborio 14 dronova ispaljenih iz jemenskih zona pod kontrolom Hutija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.